Türk askerinden Kosovalı öğrencilere sınıf desteği

Kosova’da 1999 yılından bu yana Barış Gücü (KFOR) bünyesi altında görev yapan Türk askeri, Kosova’nın Yakova Belediyesi’ndeki Mustafa Bakija İlköğretim Okulu sınıflarını yeniledi. Düzenlenen açılış törenine, Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Çağrı Sakar, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Recai Yılmaz, Mustafa Bakija İlköğretim Okulu Müdürü Zana Kurtishi Rudi, Yakova Belediyesi yetkilileri ile öğretmenler katıldı.

OKUL Müdürü Zana Kurtishi Rudi, desteklerinden dolayı Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanlığına teşekkür etti. Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Recai Yılmaz da, Türk Askeri olarak 23 yıldır her türlü destekle Kosova halkının yanında olduklarını ve bundan böyle de olmaya devam edeceklerini vurguladı. Yılmaz, “Ulu Önder Gazi Mustafa Atatürk’ün ‘Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı bir toplum olarak yaşatır ya da esaret ve sefalete terk eder’ sözü çerçevesinde Kosova’nın geleceğini inşa edecek eğitime bir tuğla da bizler koyabildiğimiz için büyük bir mutluluk duymaktayız” ifadelerine yer verdi.

AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ

Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Çağrı Sakar da, dünyanın dört bir tarafında barış ve istikrara katkıda bulunan Türk askerlerinin Kosova’nın pek çok farklı bölgesinde yürüttüğü projelerle Kosova ile Türkiye arasındaki gönül bağını güçlendirmeye devam ettiğini belirterek, “Gençlerimizin daha iyi eğitim almaları için hepimize düşen sorumluluklar var. Biz Türkiye olarak, dost ve kardeş Kosova’nın eğitim başta olmak üzere her alanda kalkınması ve daha da güçlenmesi için gerekli gayreti göstermeyi sürdüreceğiz” dedi. Açılış konuşmalarının ardından davetliler kurdeleyi kesti.

hürriyet

Read Previous

Yunanistan’da ‘Türk ordusu’ paniği: Atina’nın satın alabileceği yeni silahları sıraladılar

Read Next

Spasovski: Kuzey Makedonya Batı Balkanlar’daki en güvenli ülke