Yunanistan’da ‘Türk ordusu’ paniği: Atina’nın satın alabileceği yeni silahları sıraladılar

Türkiye’nin savunma sanayii alanında geliştirdiği teknolojilerle donatılan Türk ordusu Yunanistan’ın gözünü korkutuyor. Miçotakis yönetimi özellikle İHA ve SİHA’lara karşı önlem almanın yollarını arıyor. Ege ve Akdeniz’de her seferinde Türk ordusunu karşısında bulan Atina, çareyi yeni silahlar almakta buldu. Yunan gazetesi Ta Nea, Yunanistan’ın Türkiye’ye karşı satın alabileceği yeni silahları sıraladı. Bunların arasında; Belharra fırkateyni, MEKO tipi fırkateynlerin, SİHA savarlar, F-35’ler ve modernize edilmiş F-16’lar da bulunuyor.

Atina’nın Ege ve Akdeniz’de Türkiye’yi kışkırtma hamleleriyle iki ülke arasında gerilim had safhaya çıkarken, Yunan basınında dikkat çeken bir haber yayınlandı.

Yunanistan’ın çok okunan gazetelerinden Ta Nea, Atina yönetiminin Türkiye’ye karşı satın alabileceği savaş uçakları, savaş gemileri ve diğer savunma sanayi araçlarını derledi.

Yunanistan’ın özellikle 2020’de Doğu Akdeniz’de meydana gelen gerilim sonrasında 2021 yılını yeni savaş araçları almaya harcadığına da vurgu yapıldı.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında imzalanan anlaşma ile iki ülke arasındaki savunma ve güvenlik alanlarında iş birliği ve stratejik ortaklığın geliştiğine dikkat çekilirken 3 adet Belharra fırkateyni alınmasının kritik bir önemi olduğu belirtildi.

FRANSA VE ALMANYA’DAN SİLAH ALIMI

Yunanistan’ın, Fransa’dan 24 adet Rafale savaş uçağı aldığı hatırlatılırken, bu satın almanın devam etmesinin beklendiği de belirtildi. Yunan medyasına konuşan askeri kaynaklar, Ankara’nın bu durumdan rahatsız olduğunu ve Paris’in Yunanistan’a silah ve mühimmat ile birlikte gelişmiş teknoloji vermesinden memnun olmadığını da öne sürdü.

Haberde, Miçotakis’in Avrupalı ülkelerle işbirliğinde ısrarcı olduğu da aktarılırken Alman yapımı zırhlı Marder araçların yanı sıra Alman-Hollanda yapımı MEKO tipi fırkateynlerin de satın alınmasının gündemde olduğu belirtildi.

Yunanistan’ın donanmaya büyük önem verdiği de belirtilirken yeni korvet tipi savaş gemisi satın alınmasının da gündemde olduğu aktarıldı.

“ATİNA, DAHA FAZLA SİHA SAVAR ALMAK İSTİYOR”

Yunanistan’ın son dönemde İsrail ile de stratejik ortaklığını artırdığı belirtilirken, Spike NLOS tanksavar füze sisteminin satın alınmasına onay çıktığı ve İsrail yapımı iki adet Heron insansız hava aracının da satın alınması için anlaşma yapıldığı ve bu anlaşmanın genişleyebileceği de duyuruldu. Atina’nın ayrıca, İsrail’den daha fazla İHA ve SİHA-savar satın almak için İsrail’le iletişimde olduğu aktarıldı.

“ABD’YLE İLİŞKİLER DAHA GÜÇLÜ”

Ta Nea’daki haberde, “Atina yüzünü silahlar için Avrupa’ya dönse de Yunanistan-ABD ilişkileri eskisinden çok daha güçlü. Bu hükümet yetkilileri, Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkililer ve ABD’liler tarafından da dile getiriliyor. Atina’nın en popüler talebi F-35 satın almak” denildi. F-35’lerin yanı sıra 83 adet F-16’nın yenilenmesinin de gündemde olduğu aktarıldı.

yenişafak

Read Previous

Dubai’de Burc Halife yakınındaki 35 katlı binada yangın

Read Next

Türk askerinden Kosovalı öğrencilere sınıf desteği