K. Makedonyalı Türk milletvekillerinden vatandaşlık yasası değerlendirmesi

Kuzey Makedonya Meclisi’nden 57 milletvekilinin evet oyu ile geçen “Vatandaşlık Yasası Değişikliği” ile birlikte yıllar önce Türkiye’ye göç eden kişilere vatandaşlık için başvuru hakkı doğdu.

Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas ile Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim catandaşlık yasası değişikliği ile ilgili açıklamalarda bulundu.

TDP Genel Başkanı İlyas, TDP olarak yıllardır Vatandaşlık Yasasında ki 8. madde’nin “Anayasaya Aykırı Olduğu” dolayısıyla atayurdu olan Türkiye’ye göç edenlerin “GÖÇMEN” statüsünde olmaları gerektiği mücadelesinin başarıyla sonuçlandığını söyledi.

– Beycan İlyas: “göçmen” kardeşlerimize yapılan haksızlığın ortadan kaldırmanın gurur ve şerefini yaşıyoru

İlyas, “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Vatandaşlık Yasa tasarısı mecliste oylanıp kabul edildi. 8. Madde’nin ortadan kalkması sonucu Türk Demokratik Partisi olarak yıllardır, atayurdumuz olan Turkiye’ye göç etmiş “göçmen” kardeşlerimize yapılan haksızlığın ortadan kaldırmanın gurur ve şerefini yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya Vatandaşlığı için gereken diğer kriterler halen geçerli olmakla birlikte, vatandaşlığa başvuruda bulunanlar yasada ki diğer gerekli şartları doldurmak zorunda olduğunu kaydeden İlyas, bu doğrultuda bu yasa resmi gazetede yayınlandıktan sonra detaylı olarak gereken bilgileri paylaşacaklarını belirtti.

– Enes İbrahim: Türkiye’ye göç eden soydaşlarımıza vatandaşlık için başvuru hakkı tanındı

THP Genel Başkanı İbrahim de yasa değişikliğinin meclisten geçtiğini belirterek, “Yeni değişikliklerle birlikte bundan yıllar önce Makedonya’da doğup, Türkiye Cumhuriyeti’ne göç eden soydaşlarımıza Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvuru hakkı tanınmıştır. Bugüne kadar vatandaşlık için tüm şartları dolduran, ancak “ana vatana” göç etti ibaresinden dolayı vatandaşlık için başvuru hakkı bulunmayan vatandaşlar artık Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvurabilecekler.” ifadelerini kullandı.

İbrahim, yıllar önce Türkiye’ye göç edenler, Kuzey Makedonya vatandaşlığı için tüm şartları yerine getirmeleri halinde, Kuzey Makedonya vatandaşlığı için başvuru hakkı tanındığını söyledi.

Read Previous

Türkiye’ye göç eden soydaşlara başvuru hakkı tanıyan vatandaşlık yasası Makedonya Meclisi’nden geçti

Read Next

Son 24 saatte 54 yeni vaka, 12 iyileşen hasta