Osmani ve Kurti, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ve Başbakan Albin Kurti dün akşam Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından Élysee Sarayı’nda kabul edildi.

Macron ile yaptıkları görüşmede Cumhurbaşkanı Osmani ve Başbakan Kurti, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin derinleştirilmesi, Kosova-Sırbistan diyaloğunun dinamizmi ve Kosova, bölge ve Avrupa’daki son gelişmeleri ele aldı.

Kosova ve Sırbistan arasındaki diyaloğa gelince, Cumhurbaşkanı Osmani ve Başbakan Kurti, Fransa’nın Almanya ile işbirliği içinde bu süreci dinamik hale getirme konusundaki kararlılığından dolayı Cumhurbaşkanı Macron’a teşekkür etti.  Cumhurbaşkanı, Kosova kurumlarının, Kosova’nın dokunulmaz olan egemenliğini, anayasal düzenini, toprak bütünlüğünü ve işlevselliğini korumaya dayalı diyalog sürecine tam bağlılığını yineledi.

Görüşmede Cumhurbaşkanı Osmani ve Başbakan Kurti, Kosova’nın anlaşmanın genel çerçevesini önerdiğini vurgularken, Fransız-Alman önerisinin daha sonraki tartışmalar için iyi bir temel oluşturduğunu belirttiler.

Cumhurbaşkanı Osmani ve Başbakan Kurti, ülkenin kuzeyindeki son gelişmeler hakkında da konuşarak, Kosova Cumhuriyeti kurumlarının barış, istikrar ve ülkenin tüm vatandaşları için güvenli bir ortamı garanti etme kararlılığını sürdürdüğünü vurguladı.  Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Osmani ve Başbakan Kurti, Sırbistan’ın Kosova’daki yasadışı yapılarının güçlendirilmesi, Sırp vatandaşlarının sindirilmesi ve suç gruplarının kuzeydeki düzen ve hukuku baltalamak için kışkırtılması yoluyla Sırbistan’ın istikrarsızlaştırıcı eğilimlerine değindiler.  Cumhurbaşkanı ve Başbakan, Kosova’nın güvenlik sorunlarını çözmek için uluslararası ortaklarıyla işbirliğine devam edeceğini söylediler.

Cumhurbaşkanı Osmani ve Başbakan Kurti, Kosova’nın çoğunluk olmayan toplulukların haklarının korunması konusunda bölgede ve ötesinde bir örnek olmaya devam ettiğini söylediler.  Cumhurbaşkanı bunun Kosova’nın ve batılı müttefiklerin bir başarısı olduğunu söyledi ve bu nedenle bu başarıları korumak için ortak eylemlere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Macron ile yaptıkları görüşmede Cumhurbaşkanı Osmani ve Başbakan Kurti ayrıca vize muafiyeti sürecinin AB Konseyi’nin Çek başkanlığı döneminde tamamlanmasının önemine değindiler.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Vucic: Rusya’ya ancak Damokles’in kılıcının başımızda dikildiğini hissedersek yaptırım uygularız

Read Next

Kırmızı bültenle aranırken Arnavutluk’ta yakalanan Salih Akkurt tutuklandı