Vucic: Rusya’ya ancak Damokles’in kılıcının başımızda dikildiğini hissedersek yaptırım uygularız

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Avrupa Birliği’nin (AB) yoğun ısrarlarına rağmen Rusya’ya henüz yaptırım uygulamayan ülkesinin, böyle bir kararı ancak Damokles’in kılıcının başlarında dikildiğini hissettikleri zaman alabileceklerini söyledi.

Vucic, Fransa’nın başkenti Paris’e yaptığı ziyaret kapsamında mevkidaşı Emmanuel Macron ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vucic, Sırbistan’ın Ukrayna’daki savaşın başlangıcından bu yana en ağır baskılara maruz kaldığını ifade etti.

Rusya’nın, 2015 yılında Sırbistan’a sahip çıktığını ve toprak bütünlüğünü korumasına yardımcı olduğunu anımsatan Sırp lider, ülkesinin izlediği politikadan vazgeçmeyeceğinin altını çizerek, “Rusya’ya ancak Damokles’in kılıcının başımızda dikildiğini hissedersek yaptırım uygularız. Şu an öyle bir durum söz konusu değil.” dedi.

Ulusal Güvenlik Konseyi’nden yaptırımlarla ilgili çıkan kararları bizzat kendisinin aldığını hatırlatan Vucic, “Bunlar bizim uğruna mücade ettiğimiz değerler. Bu kararlar, küçük, özgür ve bağımsız bir ülkenin diğerlerinden farklı bir görüş beyan etmeye cesaret ettiğinin kanıtı olarak tarihe geçecek.” diye konuştu.

Vucic, yoğun baskılar nedeniyle yaptırım kararı almak zorunda kalması durumunda, ulusa seslenerek bunu bizzat duyuracağını kaydetti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Radev’den Avrupalı liderlere Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e girme konusundaki başarılarına saygı çağrısı

Read Next

Osmani ve Kurti, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü