Radev’den Avrupalı liderlere Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e girme konusundaki başarılarına saygı çağrısı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, AB üye ülkelerinin liderlerine gönderdiği mektuplarda Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e kabulüne ilişkin bu yıl Prag ve Brüksel’deki Avrupa Konseyleri toplantılarında yaptığı açıklamalarının devamı olarak Bulgaristan’ın AB’nin dış sınırlarının korunmasına katkısını ve bunun önemli ölçüde mali, teknik ve insan kaynakları maliyetleri olduğunu bir kez daha vurguladı. 

Cumhurbaşkanı, mektuplarda Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu tarafından defalarca dile getirilen Bulgaristan’ın Schengen’e katılmaya hazır olduğunun kabul edildiğini hatırlattı. Radev, ayrıca Avrupa Parlamentosu’nun AB Konseyi’ni AB’nin Schengen müktesebatına ilişkin mevzuat hükümlerini 2022’nin sonuna kadar Bulgaristan ve Romanya’ya yönelik tam olarak uygulamaya çağırdığı önemli bir çoğunlukla kabul edilen bu yıl 18 Ekim tarihli karara da dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı, “Bulgaristan, dış sınır yönetiminin tüm kilit alanlarında Schengen ile ilgili AB hukukunun kazanımlarına tam olarak bağlıdır” diye vurguladı ve Bulgaristan’ın uyguladığı etkin sınır kontrolünün bu yıl 12-13 Ekim’de Bulgaristan’a yaptıkları saha görevi sırasında AB uzmanları tarafından da teyit edildiğini ekledi. Bu misyon, bazı üye ülkelerin Schengen müktesebatının uygulanmasını gözden geçirme yönündeki ifade edilen taleplerine yanıt olarak Bulgaristan ve Romanya’nın girişimiyle gerçekleştirildi.

Radev, “Bulgaristan’ın Schengen Bölgesi’nin bir parçası olma iradesi, kapasitesi ve özverili çabaları, Bulgaristan’ın Avrupalı ​​ortaklarıyla dayanışmasının bir ifadesidir. Tam Schengen üyeliğimiz desteklenerek bu yaklaşıma karşılık vermenin zamanı geldi” diye kaydetti. Cumhurbaşkanının ifadesine göre, AB’de yeni bölünme çizgilerini önlemek için pragmatik çözümlerin zamanı geldi.

Radev, ayrıca güvenlik ortamındaki ve ekonomideki şiddetli kriz karşısında dayanışma ve dinamik ekonomik alışverişe özellikle ihtiyaç duyulduğu bir zamanda Bulgaristan ve Romanya’yı Schengen dışında tutmanın, zorlukların üstesinden gelmek için ortak çabalara katkıda bulunmadığının altını çizdi. Cumhurbaşkanı, Adalet ve İçişleri Konseyi’nin aralık ayı toplantısında Bulgaristan ve Romanya’nın bu konuda diğer AB üyesi ülkelerin liderlerinden destek alacağına olan güvenini dile getirdi.  

Radev, ayrıca Avrupa Konseyi’nin son iki toplantısında kişisel görüşmelerde bulunduğu Hollanda Başbakanı Mark Rutte’ye yazdığı mektupta Hollanda tarafından Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e kabul edilmesiyle ilgili dile getirilen çekinceleri tartışmak için uzmanlar düzeyinde toplantılar yapılmasını önerdi. Radev, mektubunda şu ifadelere yer verdi: “Bulgaristan’ın Schengen Bölgesi’ne katılmaya hazır olup olmadığı konusunda Hollanda’nın endişelerine yanıt vermeye ve ek bilgi sağlamaya hazırız”.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Yunanistan’ın 10 ayda Ege’de ölüme terk ettiği 18 bin 487 düzensiz göçmen kurtarıldı

Read Next

Vucic: Rusya’ya ancak Damokles’in kılıcının başımızda dikildiğini hissedersek yaptırım uygularız