Yunus Emre Enstitüsü, Sırp Okurları Türk Yazarlarla Buluşturdu

Belgrad Yunus Emre Enstitüsü, “Sırp okurlar Türk yazarlarla buluşuyor” etkinliği kapsamında, yazar Nermin Yıldırım’ı konuk etti. Yıldırım, Sırpça’ya çevrilen kitabı “Rüyalar Anlatılmaz” üzerine, okurlarla bir söyleşi gerçekleştirdi.

Enstitü Müdürü Doç. Dr. Selim Aslantaş, Sırp okurlarına Türk edebiyatını daha yakından tanıtmak amacıyla, kitap söyleşileri buluşmalarının yapılacağının haberini verdi. Nermin Yıldırım da, “Dünyanın dört bir yanındaki insanlar birbirlerine sandıklarından daha çok benziyorlar ancak insan eliyle çizilmiş sınırlardan ve politik sebeplerden dolayı birbirlerini düşman sanıyorlar. Birbirlerinden tamamen farklı olduklarını düşünüyorlar ama bu gerçekliği yansıtmıyor. Önyargılardan sıyrılarak, birbirimize baktığımızda aslında ne kadar da birbirimize benzediğimizi görebiliriz.” diyerek düşüncelerini belirtti.

Konuşmasına devam eden Yıldırım, kültürlerin ve insanların birbirlerine yaklaşmaları, birbirlerini anlamaları ve birbirlerine anlayış göstermelerinin politikadan, ekonomiden ve günlük pek çok şeyden daha önemli olduğunu söyleyen Yıldırım, bunu gerçekleştirebilecek yegâne şeyin, sanat olduğunun altını çizdi.

Kaynak: www.balkangunlugu.com

Read Previous

Rumeli Türk Dernekleri Federasyonu’ndan Bosna Sancak Derneği’ne Ziyaret

Read Next

Göç Ettikleri Topraklara 2 Asır Sonra Döndüler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *