Yunanistan’ın ‘darbe’ iki yüzlülüğü

15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülkeye kaçan FETÖ’cü askerlere iltica hakkı verip daha sonra da serbest bırakan Yunanistan, ülkesinde darbe çağrısı yaptıktan sonra kaçan aşırı sağcı Altın Şafak Partisi milletvekili Barbarusis’i affetmeyerek nasıl bir iki yüzlü olduğunu bir kez daha gösterdi.

15 Temmuz’daki  FETÖ darbe girişimi sonrası ülkeye kaçan darbeci askerlere iltica hakkı vererek sahiplenen Yunanistan, kendi darbecilerine ise göz açtırmadı!

Yunan medyası, parlamentoda yaptığı konuşmada, orduya darbe çağrısında bulunduktan sonra, kendisini gözaltına almaya gelen polislerden kaçmayı başaran Barbarusis’in, terörle mücadele ekiplerince Atina yakınlarındaki Pendeli bölgesinde bir arkadaşının evinde yakalandığını duyurdu.

Barbarusis, Makedonya ile isim sorununa ilişkin Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Yunan hükümeti ile Makedonya hükümeti arasında yapılan anlaşmanın ‘vatan hainliği ile eş anlamlı olduğunu’ iddia ederek “Orduyu, bu ihaneti durdurmak amacıyla Başbakan Aleksis Çipras, (Savunma Bakanı) Panos Kammenos ve Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’u tutuklayarak yeminlerini yerine getirmeye çağırıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Altın Şafak milletvekilinin bu ifadeleri tepkilere neden olurken, Barbarusis, partisinin parlamento grubundan ihraç edilmişti.

FETÖ’CÜ ASKERLER YUNANİSTAN’DAKİ KIŞLALARDA KORUNUYOR

15 Temmuz darbesinden sonra Yunanistan’a kaçtıktan sonra iltica hakkı verilen ve Mayıs ayı sonunda serbest kalan 8 darbeci FETÖ üyesi asker, ülkedeki kışlalardan birinde korunuyor.

Yunan makamları tarafından 18 aylık tutukluluk hallerinin sona ermesi ile serbest bırakılan 8 darbeci askere psikolog desteği verildiği ve bir askeriyede bulundukları belirtiliyor.

SIKI KORUMA ÖNLEMLERİ 

Her darbeci askerin ayrı odası bulunuyor ancak mutfak ve salon ortak kullanılıyor. Yunan makamlarının esas korkusunun ise 8 darbeci askere düzenlenebilecek bir suikast olduğu belirtiliyor. Bu sebeple yemeklere bile özen gösterilip kontrol ediliyor ve sıkı koruma önlemleri alınıyor.

 

 

Dünya Bülteni

Read Previous

Türk askeri Münbiç’e girdi

Read Next

Astronotlar için geliştirilen silah ortaya çıktı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *