Türk askeri Münbiç’e girdi

Türkiye-ABD anlaşması sonunda sonuç verdi. Türk ve Amerikan askerleri, Münbiç Kırsalında ortak devriyeye başladı.

Sınırların terörden temizlenmesi konusunda en önemli adım olarak görülen ve terörün kalesi denilen Münbiç’e Türk askeri ilk kez giriş sağladı. ABD ile yapılan görüşmeler neticesinde PKK’nın çekilmesi konusunda varılan mutabakatın ardından Mehmetçik Münbiç’e Kuzey ve Batı istikametten girip devriye gezmeye başladı.

GÜVENLİK TÜRKİYE’YE EMANET

Ankara ile Washington arasında yapılan ikili anlaşma neticesinde PKK’nın Münbiç’ten çekilmesi konusunda fikir birliğine varılırken, bölgede teröristlerin çekilişinin hemen ardından Türk askeri bölge güvenliğini sağlamak için Münbiç’e giriş yaptı. Konvoylar ile yapılan girişte Türk bayraklı zırhlı araçlar ile askerler dikkat çekti.

Münbiç kuzeyinde bulunan Dadat mevkiinde ortak devriye koordinasyonuna başlayan TSK bölgede asayişi sağlamak için keşif ve mevzilenme faaliyetlerine başladı.

ABD İLE ORTAK FAALİYET

ABD ile Türkiye arasında yapılan Münbiç anlaşması gereğince bölgeden çekilen PKK’lıların yerini Türk askerleri alırken, Mehmetçik’in bölgede başlattığı devriye faaliyetlerine ABD’nin Skorsy tipi helikopterleri de eşlik etti.

Yeni Şafak

Read Previous

Avrupa’nın grev rekortmeni 5 ülkesi

Read Next

Yunanistan’ın ‘darbe’ iki yüzlülüğü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *