VMRO-DPMNE milletvekilleri Anayasa’da yapılacak değişiklikleri kabul etmeyeceklerini noter huzurunda beyan etti

Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO DPMNE milletvekilleri Anayasa’da yapılacak değişiklikleri kabul etmeyeceklerini noter huzurunda beyan etti.

VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, Kuzey Makedonya Meclisi’nin Fransız teklifini kabul etmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, “Makedonya için işler bu kadar iyi olsaydı Beyrut’taki gibi polis tarafından korunmazlardı. İhaneti bitirdiklerini sanıyorlar ama halkla birlikte bu savaşı kazanacağımızı da bilmeleri gerekiyor. Bu onlar için sadece bir mazeret ve biz en uzun yolu kullanacağız. Ama inanın kazanacağız.” ifadelerini kullandı.

Fransız teklifi sonuçlarının mecburi olmasa da formalite olarak Meclis’ten geçtiğini söyleyen Mickoski, günlerdir protesto gösterileri yapan vatandaşlara teşekkür ederek “Sadece Makedonya’nın yaşadığını değil, aynı zamanda eşi benzeri görülmemiş bir şekilde ortaya koyan itaatsizlik kalesini günlerce kitleler halinde ve çok sayıda sokaklara döken insanlara özel bir gurur duygusuyla teşekkür etmek istiyorum. Onların geleceği ve vatanımız için savaşma enerjisi ve iradesi vardı ve aralarında Makedonlar, Arnavutlar, Sırplar, Türkler, Ulahlar, Boşnaklar, Romanlar ve herkes vardı.” diye konuştu.

Hiçbir şeyin bitmediğini ve halkın umutsuzluğa kapılmaması gerektiğini belirten Mickoski, “Mücadele devam ediyor. Ve biz birlikte, kaya gibi sağlam, birlik içinde olduğumuz sürece kazanacağız. Birlik olalım, seçimlerin yapılması gereken düşüşlerini unutulmamalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Vatandaşları sakin olmaya çağıran Mickoski, “Bu Hükümetin ihanetini engellemek maksadıyla vatandaşlarımıza verdiğimiz bu sözümüzün teminatı olarak milletvekillerimiz noter huzurunda beyanlarda bulundu. Bu şekilde vekillerimiz inisiyatifinde, vicdanları rahat olduğuna dair noter tasdikli beyanları bulunmaktadır ve vicdanları rahat bir Anayasa değişikliğini kabul etmeyeceklerdir. Bunun için onurları, vicdanları ve bunun gerçekleşmesi halinde derhal yürürlüğe girecek olan istifaları ile güvence altındı.” açıklamasını yaptı.

Mickoski, “Hiçbir milletvekilinin bu ihaneti onaylamayacağını düşünüyorum ve bunun olmayacağına dair size söz veriyorum. Bunlar noter tasdikli beyanlardır. Bundan bir milimetre bile sapma yok. Geri adım yok, çünkü arkamızda sahip olduğumuz her şey, ailelerimiz, haysiyetimiz, adımız ve Makedonya’mız var.” diye konuştu.

Read Previous

Türk milletvekillerinden Fransız teklifi değerlendirmesi

Read Next

Bosna Hersek orman yangınlarıyla mücadele ediyor