Türk milletvekillerinden Fransız teklifi değerlendirmesi

Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas ile Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim, Fransız teklifiyle ilgili paylaşımlarda bulundu.

TDP Genel Başkanı ve milletvekili Beycan İlyas, Kuzey Makedonya Meclisi’nin Fransız teklifini kabul etmesinin ardından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Bugün K.M.C Meclisinde günlerdir tartışılan ve kamuoyunda “Fransa Teklifi” olarak bilinen, Bulgaristan Devletinin vetosunu aşmak ve AB ile müzakerelerin başlamasını öngören anlaşma çerçevesi ile ilgili bilgilendirme noktasını içeren genel kurul oturumu sona erdi. Meclis, teklifin sonuç bildirgesini kabul edilmesi yönünde karar getirdi. Toplumsal bölünmeye yol açmaması ve geniş bir uzlaşma ile teklifin değerlendirilip bir sonuca bağlanması gerekliliğini her platformda dile getirmemize ve bu çağrılarımızı sürekli olarak yinelememize rağmen, bu çağrılarımız görmezden ve duymamazlıktan gelindi. Önümüzdeki süreçte ülkemizi daha da zor dönemlerin beklediğini gözardı edemeyiz. Ülkemizin birliği ve beraberliği için umarız ki önümüzdeki dönemde siyasiler bu konularda daha dikkatli olur ve uzlaşmanın bu ülkenin geleceği için olmazsa olmazı olduğu gerçeğini kabul ederler.

Bundan sonraki süreci yakından takipçisi olacağız. Anayasa değişikliklerinin açılacağı döneme K.M.C Türkleri olarak hazırlıklı olmamız gerekecektir.Umarız alınan kararlar ülkemize hayırlara vesile olur.”

– Enes İbrahim: Irkçılık yapmak devlet yöneticiliği yapmış kişilere yakışmaz

THP Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim ise paylaşımında şu açıklamalarda bulundu:

“Ohri Anlaşması’nı tanımayıp, ülkenin yok olacağını söylediler;

Prespa Anlaşması ile ülkeyi yok edeceğimizi söylediler;

2016 Seçimleri öncesi, seçimleri kazandığımız takdirde, ülkenin bölüneceğini iddia ettiler;

Geçmişe baktığımızda hep aynı söylemler, ama ülkemiz hala yok edilmedi, sınırlar aynı.

İktidar hırsı için toplumu kutuplaştırmak, yalan-yanlış ve manipülasyona dayalı politika yapayım derken, ırkçılık yapmak devlet yöneticiliği yapmış kişilere yakışmaz.”

Read Previous

Küçük: Makedonya Meclisi tarih yazdı ve böylece ülkenin AB üyeliğinin kapıları açıldı

Read Next

VMRO-DPMNE milletvekilleri Anayasa’da yapılacak değişiklikleri kabul etmeyeceklerini noter huzurunda beyan etti