Bosna Hersek orman yangınlarıyla mücadele ediyor

Bosna Hersek’in orta kesimlerindeki Citluk ve Capljina belediyelerinin sınırında meydana gelen orman yangını henüz kontrol altına alınamazken, yangının yerleşim yerlerini de tehdit ettiği bildirildi.

Üç kilometrelik bir alana yayılan yangının söndürme çalışmalarına, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetlerine (OS BiH) ait helikopterler de katılıyor.

Capljina İtfaiye Komutanı Mate Jurkovic, dün gece kontrol altına alınan yangının rüzgar yüzünden yeniden etkili hale geldiğini söyledi.

Yangının, Surmanci isimli yerleşim yerini tehdit ettiğini aktaran Jurkovic, “İtfaiye erlerimizin tümü yangın yerinde, söndürme çalışmalarına iki helikopter de katılıyor. Umarım gün içinde yangını söndürmeyi başarırız.” dedi.

Jurkovic, rüzgar yönünün sürekli olarak değiştiğini ve ulaşılması zor yerlerdeki yangına müdahale edilmesini zorlaştırdığını ifade ederek, tek çözümün helikopterler olduğunu belirtti.

Öte yandan, dün akşam saatlerinde Boracko Gölü yakınlarında meydana gelen yangının da kısmi olarak kontrol altına alındığı bildirildi.

Read Previous

VMRO-DPMNE milletvekilleri Anayasa’da yapılacak değişiklikleri kabul etmeyeceklerini noter huzurunda beyan etti

Read Next

Merhum İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin cenaze törenine K. Makedonya’dan katılım