Merhum İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin cenaze törenine K. Makedonya’dan katılım

Bir süredir kanser tedavisi gören ve 57 yaşında vefat eden İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’nin cenaze törenine Kuzey Makedonya’dan katılım gerçekleştirildi.

Seçilmiş Müftü Ahmet Mete’nin İskeçe’de düzenlenen cenaze törenine Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat, Makedonya Bilimler Akademisi’nden (MANU) Prof. Dr. Numan Aruç ve Abdülhakim Hikmet Doğan Kültür Sanat Merkezi (ADEKSAM) Başkanı Tahsin İbrahim katıldı.

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat, katıldığı cenaze töreniyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Dün faziletli Müftünün cenaze merasiminde tarihe şahitlik ettik. Batı Trakya Türklerini, dirayetleri, Dik Duruşları ve kanaat önderlerine ki saygılarından dolayı tebrik ederim. Batı Trakya Türklerinin bizlere gösterdikleri ilgi ve teveccühlerinden dolayı saygılarımızı sunarım.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya heyeti Makedonya soydaşlarının ve Müslümanlarının taziyelerini başta merhum Müftü Ahmet Mete’nin ailesi olmak üzere, Gümülcine Baş Müftüsü İbrahim Şerif ve tüm Batı Trakya’ya iletti.

Mete’nin tabutu, binlerce Batı Trakyalı Türk’ün eşliğinde omuzlar üzerinde taşınarak 2007’den beri görev yaptığı İskeçe Müftülüğüne ardından da toprağa verildiği Aşağı Mahalle Mezarlığı’na getirildi.

Read Previous

Bosna Hersek orman yangınlarıyla mücadele ediyor

Read Next

Kuzey Makedonya hükümetinden, AB üyeliği için ‘yeşil ışık’