Üsküp YEE “Balkanlarda Türk Dizileri” konulu panel düzenledi

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü, Balkan Ninnisi dizisinin oyuncu kadrosunun katılımıyla “Balkanlarda Türk Dizileri” konulu panel düzenlendi.

TİMEBALKAN

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nde düzenlenen panele Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Ahmet Naim Çiçekler, usta oyuncu Erdal Özyağcılar, oyuncu Selviye İnci, Balkan Ninnisi Yapımcısı Uğur Uzunok, Yönetmen Selahattin Sancaklı, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Yunus Emre Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ahmet Naim Çiçekler, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kurumun faaliyetleri hakkında bilgi vergi verdi.

– “Türk dizilerinin Türk kültürünün dünyaya aktarılmasında önemli bir katkısı var”

Enstitü olarak yılda binin üzerinde kültür sanat faaliyeti yaptıklarını ve Üsküp’te de birçok faaliyete imza attıklarını kaydeden Çiçekler, “Bugün de Türk dizileri üzerine etkinliklerimizin ilkini Üsküp’te yapmaya karar verdik. Balkan Ninnisi dizisi ekibiyle beraberiz. Şunu da belirtmem gerekiyor biliyorsunuz dünyada en fazla dizi ihraç eden ikinci ülkeyiz ve dizilerimizin de hem Türkçemizin hem de Türk kültürünün dünyaya aktarılmasında önemli bir katkısı var.” diye konuştu.

Dizilerin hem tanıtımı hem de daha fazla insana yayılması anlamında da Yunus Emre Enstitüsü’nün önemli bir misyon üstleneceğini ifade eden Çiçekler, “Yunus Emre Enstitüsü, Yunusun felsefesi üzerinden yani adını aldığı Yunus Emre felsefesi üzerinden dostluk kuran, bağ kuran ve Türkiye’yi doğru manada tanıyan insanların sayısını arttırmak için faaliyet göstermektedir. Bugün Üsküp’te de Balkan Ninnisi dizisiyle beraber Türk dizilerinin dilimizi yansıtmadaki etkisini konuşacağız.” ifadelerini kullandı.

– “Manastır’da farklı kültürlerin kaynaşmasında ki kaliteyi gördüm”

Usta oyuncu Erdal Özyağcılar da panelde yaptığı konuşmada, Elveda Rumeli dizisini çekerken Türkiye’deki yansımalarının çok iyi olduğunu gözlemlediklerini söyledi.

Elveda Rumeli dizisinin Türkiye’deki Balkan göçmeni insanların hatıralarını canlandırdığına dikkati çeken Özyağcılar, “Ne kadar özlem birikmiş ki o Elveda Rumeli patladı o hatıra defterleri açıldı artık. Ben de Erdal Özyağcılar olarak oyuncu olarak görev anlamında şöyle bir mutluluğum oldu. Gerçekten burda yaşadım 3 sene kaldım çünkü Bitola’da (Manastır) farklı kültürlerin kaynaşmasında ki kaliteyi gördüm, çok temiz yani Makedon, Arnavut, Türk, Sırp neyse Boşnak ama bu kültür içinde yani buraların hepsi vatan hissetmişler, yemişler içmişler burada yaşamışlar yani.” değerlendirmesinde bulundu.

Farklı kültürlerin toplumları içindeki bu iletişimin kendisini çok etkilediğini anlatan Özyağcılar, “Mesela orada özellikle Bitola’da (Manastır) Arnavutlar vardı. Mesela Arnavutların çok büyük desteğini gördük. Düşünebiliyor musunuz cami sahnelerini bir Arnavut Camii’nde çekiyorduk ve imam geliyordu camiyi açıyordu biz galoşları giyip giriyorduk. Çünkü o da biliyordu ki biz önemli bir şey yapıyoruz, yani onları da anlatıyoruz Makedonları da anlatıyorduk, diğerlerini de anlatıyorduk bizim dizimiz öyle başladı.” şeklinde konuştu.

– “Diziler gerçekten kültürler arasında çok güzel bağlara yol açıyor”

Yunanistan’da da yayınlanan Yabancı Damat dizisiyle ilgili de konuşan Özyağcılar, Yunan bir gazetecinin yorumunu katılımcılarla paylaştı:

“Bir Yunanlı tarihçi şöyle yazıyor gazetesinde, ben bir Türk düşmanıyım fakat Yabancı Yamadı seyrettikten sonra Yabancı Damat’taki insan ilişkileri, aile ilişkileri gelenek ve töreler bizim Yunan halkına o kadar çok benziyor ki ‘büyük bir sempati duymasam’ bile gene de çok başarılı bir yapım. Bunun Yunanistan’da oynamasından çok mutlu oldum diyor; ve başta öyle diyor ben Türk düşmanıyım diye başlıyor yani filmler, diziler gerçekten kültürler arasında çok güzel bağlara yol açıyor.”

– “Biz bu diziyi (Balkan Ninnisi) burası için yaptık”

Balkan Ninnisi dizisi için teklif geldiğinde bunu bir görev gibi hissettiğini söyleyen Erdal Özyağcılar, “Balkan Ninnisini teklif ettiler, geldik buraya oynuyoruz. Güzel tepkiler de alıyoruz, pek Türkiye’de reyting sıralamasında yerimiz pek hoş değil ama ben artık ciddiye almıyorum. Şundan dolayı ciddiye almıyorum çünkü bazı diziler var bildiğimiz klasik aşk romantik diziler vardı. Bazı diziler de görev yapan yani biz burda bir kültür elçiliği yapıyoruz. Balkan coğrafyasında çok seviliyor, çok tanınıyor. Zaten biz bu diziyi burası için yaptık.” ifadelerini kullandı.

Kendisinin yönetmen, senarist ve oyuncu arkadaşlarımla mutluyu olduğunu belirten Özyağcılar, “İnşallah devam eder diyorum çünkü dediğim gibi bu buraya hitab eden bir şey. Buranın insanını anlatıyor, buranın taşını toprağını, köprüsünü. Biz burada kültür elçiliği yapıyoruz ve burada Balkanlardaki karşılığı da aldığımıza inanıyorum. O yüzden daha az evvel izlediğimiz 3 dizinin, Elveda Rumeli, Yabancı Damat ve Balkan ninnisi bende kısaca yansımaları bunlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Serhat Kula’nın yönettiği “Balkanlarda Türk Dizileri” panelinde Erdal Özyağcılar’ın yanı sıra oyuncu Selviye İnci, Balkan Ninnisi Yapımcısı Uğur Uzunok ve Yönetmen Selahattin Sancaklı da konuşma gerçekleştirdi.

Panel öncesinde Erdal Özyağcıların rol aldığı Elveda Rumeli, Yabancı Damat ve Balkan Ninnisi dizilerinden kesitlerden oluşan bir video gösterildi.

Programın sonunda panel katılımcılarına hediye takdimi yapıldı.

Read Previous

Sırbistan, AB’nin Kosova’nın üyelik başvurusuna itiraz etmesini istiyor

Read Next

Kosova Cumhurbaşkanı Osmani, ABD Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Escobar ile görüştü