Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) yaptığı açıklama ile kimlik kartlarında etnik paragrafın bulunmasının uygun olacağını belirtti.

TMBH’nin dün Gostivar’da düzenlediği Merkez İcra Kurulu toplantısında meclise sunulan kimlik kartı değişimi yasasının gündeme alındığı belirtildi.

TMBH’den yapılan açıklamada,” Kimlik kartı yasasını 5’ci maddesinin son cümlesinde ifade edildiğine göre, ‘… Milli azınlıkların adları onların dilinde ve alfabesinde yazılmaktadır.’ Buradan hareket ederek yine 5’ci maddenin 2’ci fıkrasında sayılan kimlik verileri yanı sıra Milli kimlik de durmalıdır. Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olan Türk Milli Birlik Hareketi kimlik kartında milliyetin de belirlenmesini uygun bulmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Ayrıca bu sürecin aydınlık kazanması için devlet organlarının tek düze döneminde Türklere yapılan baskılar ve asimilasyon sürecinde, soyadlarımıza “i”, “ov”, “ski” kuyruk takılarına son vermek amacıyla bu sürecin kolaylaştırılmasını talep etmekteyiz. Böylelikle soyadımız üzerinde yapılan o dönemin dayatmaları son bulacaktır.” denildi.

Açıklamanın devamında, “Makedonya Türkleri, Türk milletinin bir parçası olarak yeni doğan çocuklarımızın Kütük dairesine bildirirken bu eklemelerden kurtulması gerekmektedir, yani soyadımızı orijineli ile “i”, “ov”, ve “ski”-siz kayıt yaptımalıyız.” ifadelerine yer verildi.

Önceki Haber

Kurti: Yeni hükümet çok yakında kurulacak

Sonraki Haber

Başbakan Zaev, beşinci ekonomik yardım paketini açıkladı