Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, Kovid-19 salgın kriziyle ilgili beşinci ekonomik yardım paketinim açıkladı.

Başbakan Zoran Zaev,  Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Fatmir Bütüçi, Maliye Bakanı Fatmir Besimi ve Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, beşinci ekonomik yardım paketi ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Zaev, beşinci ekonomik krizle mücadele paketinin toplam 9,7 milyar dinar (160 milyon Euro) değerinde olduğunu açıkladı.

Dört ana sütun halinde düzenlenen 29 tedbir olduğunu ifade eden Zaev, “Turizm şirketlerine doğrudan mali destek, zanaatçılık, hizmet, ulaşım ve endüstri alanlarında iş yerlerini ayakta tutmak için etkinlikler düzenlenmesi, Özel sektöre finansal destek, Gümrük Tarifesini sistematik olarak yeniden tanımlayarak daha elverişli bir iş ortamı yaratmak, vergi indirimi, çeşitli kamu görevlerinin ertelenmesi ve vatandaşlara doğrudan yardım.” şeklinde konuştu.

Zaev, yardım paketinin değerinin 91,7 milyon avroluk kısmının doğrudan bütçe harcamaları olduğunu söyledi.

Zaev, “İstikrarlı ve gelişmekte olan Makedonya ekonomisi ve ekonominin likiditesini iyileştirme paketi bugünkü hükümet oturumunda kapatıldı. Bu paket doğrudan önceki dördünün üzerine kurulu ve ekonomiyi yüzde 4-5’lik bilinen büyüme oranlarına, yani pandemi öncesi sahip olduğumuz büyüme dinamiklerine taşımayı hedefliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Zaev, çoğu önlem için desteğin 2021’in sonunda ekonomiyi etkilemek için kullanılacağını söyledi.

Önlem paketinin ticaret odaları, işverenler, sendikalar gibi tüm paydaşlarla diyalog ve ortaklık ile aynı zamanda kurumların ciddi analizleriyle yapıldığı ifade edildi.

Önceki Haber

TMBH’den kimlik kartlarında etnik paragraf açıklaması

Sonraki Haber

VMRO DPMNE lideri Mickoski’den beşinci yardım paketine eleştiri