Kuzey Makedonya Devlet İstatistik Kurumu Müdürü Apostol Simovski, bugün yaptığı açıklamada Nüfus Sayımının sadece Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu sayımın yapılmasının güvenli olmadığını değerlendirirse erteleneceğini söyledi.

Kanal 5 TV’ye açıklamalarda bulunan Devlet İstatistik Kurumu Müdürü Apostol Simovski, “Kovid-19 salgını nedeniyle nüfus sayımının ertelenmesini önerebilecek tek yetkili merci Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu’dur. Durumun kontrol altına alınamayacak kadar olduğunu değerlendirirlerse böyle bir karar vermesi için Hükümete tavsiyede bulunmaları gerekir.” ifadelerini kullandı.

Prosedörün böyle olduğunu ve söz konusu komisyonun bu konuya karar verdiğini belirten Simovski, Devlet İstatistik Kurumu’nun bu noktada hiçbir şeyi etkileyemeyeceğini belirtti.

Simovski, “Komisyon tavsiyede bulunursa bu Kriz Merkezi’ne ve Hükümete gider. Öte yandan sayımın ertelenmesi için sayım yasasının da değişmesi gerekir. Bu da devasa bir prosedür anlamına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Devlet İstatistik Kurumu’nun tüm durumu izlediğini ve sonunda Komisyon bir tavsiyede bulunursa ve işlenirse, tüm bunlara saygı duyacaklarını kaydeden Simovski, şu anda İstatistik Kurumu’nun herhangi bir şeyi değerlendirme ve talep etme yetkisi olmadığını vurguladı.

Önceki Haber

Kuzey Makedonya’daki nüfus sayımında bilinmesi gerekenler

Sonraki Haber

Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin Bosna’yı bölme planı ”Ayrılma görüşmeleri artık başlamalı”