Bosna Sırp Cumhuriyeti meclisi özel bir oturumda Dayton Anlaşmasının 10. Ek’inin uygulanması ve bilgilendirmesi, Yüksek Temsilcisnin çalışmalarıyla alakalı 0n sonucun ve yeni temsilcinin atanması görüşmeleri ile ilgili ek’in uygulanmasını onayladı.

SNSD, Demos, SP, NDP-NPS temsilcileri sonuç bildirgesinde Republika Srpska’nın artık hiçbir Yüksek Temsilcinin empoze edilmesini kabul etmeyeceğini bildirdi. ”Dayton Anlaşmasının 10. Ek’ini imzalayan tarafları bilgilendireceğiz…özellikle Yüksek Temsilcinin çekilmesi ve Ek’ 10 görev süresinin dışında almış olduğu kararların yeniden gözden geçirilmesi önerilmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Bosna Sırp Cumhuriyeti Meclisi artık Dayton anlaşması ve uluslararası hukuka göre üç halkın da ve ülkenin içerisinde olan iki biriminin (Federasyon ve Bosna Sırp Cumhuriyeti) kendi sorumluluklarını almaları gerektiği belirtildi. Eğer bu konular en kısa zaman da gündeme gelmezse o zaman halklar ve birimler arasında barışçıl ayrılmanın görüşmelerinin başlanması gerekir ifadeleri kullanıldı.

balkanpostasi

Önceki Haber

Simovski: Sayım sadece Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu bunun yapılmasının güvenli olmadığını değerlendirirse ertelenecek

Sonraki Haber

Kosova’nın beklediği AstraZeneca aşısının kullanımı birçok ülkede durdu