Kosova’nın, COVAX aşı birliğinden tedarik edeceği AstraZeneca aşısının bazı kişilerde kan pıhtılaşmasına neden olması sonrasında birçok ülke aşının kullanımını geçici süreyle askıya aldı.


Danimarkalı yetkililer, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Danimarka’da aşı sonrası bir kişide kan pıhtılaşmasının bildirilmesinin ardından ülkede AstraZeneca aşılarının kullanımının geçici olarak askıya alındığını söyledi.

Danimarka Sağlık Dairesi direktörü Soren Brostrom yaptığı açıklamada, “Hem biz hem de Danimarka İlaç Kurumu, hem Danimarka’dan hem de diğer Avrupa ülkelerinden gelen olası ciddi yan etkiler raporlarını ciddi bir şekilde araştırmalıyız” dedi.
Brostrom, aşının 14 gün süreyle askıya alınacağını söyledi, Danimarkalı hastanın durumuna ilişkin ayrıntıları ise vermedi.


AstraZeneca ise açıklamasında aşılarının katı ve titiz kalite kontrollerine tabi olduğunu ve “aşı ile ilgili doğrulanmış hiçbir ciddi yan etki olmadığını” söyledi.
Yetkililerle temas halinde olduklarını ve araştırmaları destekleyeceklerini ise sözlerine ekledi.

Avusturya, Estonya ve Güney Kore de AstraZenaca aşısının kullanımını durdurmuştu.
Avusturya’da da geçtiğimiz hafta AstraZeneca aşısı olan bir hemşirenin hayatını kaybetmesi ve ilk dozunu olan 35 yaşındaki bir kadının akciğerinin pıhtı atmasından dolayı hastaneye kaldırılmasının ardından yetkililer aşılama sürecini askıya almıştı.
Estonya İlaç Departmanı da bir kişinin şüpheli ölümü sonrası 8 Mart’ta AstraZeneca aşısının kullanımına ara verilmesi için Sağlık Departmanı’na başvurmuştu.

Güney Kore’de ise hükümet, Oxford/AstraZeneca aşısını olduktan sonra hayatını kaybeden 7 kişinin ölümüne yönelik soruşturma başlatmıştı.

Kosovaport

Önceki Haber

Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin Bosna’yı bölme planı ”Ayrılma görüşmeleri artık başlamalı”

Sonraki Haber

Mickoski, sayımın iptali için büyükelçilere mektup gönderdi