Kuzey Makedonyalı Türk yönetmen-senarist Sezer Salihi’nin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği “Temmuz” (Juli) kısa metrajlı filmi yayınlandı.

Seyyid EMİN / TİMEBALKAN ÖZEL

Zula Prodüksiyon tarafından hazırlanan yönetmen, yapımcı ve senaristliğini Sezer Salihi’nin üstlendiği kısa filmde Anastas Tanovski, Bajrush Mjaku, Erman Şaban ve Sabina Memişi rol alıyor.

Genç yönetmen Sezer Salihi, yeni kısa filmi Temmuz ile ilgili TİMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulundu.

12 dakikalık yeni kısa filminin 1963 yılında Üsküp’te meydana gelen depremi konu aldığını söyleyen Salihi, “Deprem sırasında hayatını kaybeten Hëna’nın ve eski Üsküp’ün nostaljisi, acısı, sevgisi, neşesi ve trajik sonunu ele alır. Film’in ana karakterleri Metin ve Hasan o dönemin yaşayan iki şahitleri gibi olayı anlatırlar. Geçmiş ve şimdiki zamanın karmaşıklığı ve tek zamanlı zaman dilimini görmekte olacağız.” ifadelerini kullandı.

Yeni kısa filmini “Farklılıkların filmi” olarak nitelendiren Salihi, filmde Makedonca, Türkçe ve Arnavutça konuşulduğunu söyledi.

Anastas Tanovski ve Bajrush Mjaku

– “Üsküp depremine dair ilk kurgulanmış kısa film olacak”

Konu seçiminin Üsküplü merhum tiyatro sanatçısı Salaetin Bilal ile seneler önce gittiği bir kitap tanıtımına dayandığını ifade eden Salihi, “Oradan duyduğum hikayeler ve yaşanan olayın ne kadar ciddi  ve unutulmaz bir tecrübe olduğunu oradaki yaşlı insanlardan duyunca, bu senaryonun gerçekleştirilmesini istedim. Zaten Makedonya tarihinde Üsküp depremine dair sadece bir belgesel ve bir roman yazılmıştır. Bu da ilk kurgulanmış kısa film olacaktır.” şeklinde konuştu.

Ailesinin uzun süredir Üsküp’te yaşadığı ve kendisinin de Üsküplü olduğunu belirten Salihi, kendi şehri için bu denli önemli bir konuyu işlediği için gururlu olduğunu ifade etti.

Senaryoyu gerçekleştirmek için 2018 yılından beri gayret gösterdiğini söyleyen Salihi, “Şartlar uygun değildi ve zamanı gelmemişti. Fakat geçen yıl Ağustos ayında 3 gün içerisinde çekim yaptık ve filmi gerçekleştirdik. Post prodüksiyon süresi 7-8 ayımızı aldı. Uzun süreli bir post prodüksiyon aşaması geçirdik. Filmin ses tasarımı, kurgusu, müziği, renklendirmesi zamanımızı aldı fakat iyi ki de geç oldu. Gayet güzel oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Bajrush Mjaku

– “Film en erken eylül ayında Üsküp Film Festivali’nde gösterilecek”

Filmin en erken Eylül ayında Üsküp Film Festivali’nde gösterileceğini kaydeden Salihi, “Filmin daha prömiyeri yapılmadığı ve Koronavirüs salgını döneminde olduğumuz için festivallerin yapılma ya da yapılmama durumları var. En erken eylül ayında Üsküp Film Festivali’nde gösterilecek. Diğer festivallerden iyi haber gelirse, haberiniz olacaktır.” diye konuştu.

Filmin kamera önü ve arkasında yer alan tüm arkadaşlarını selamlayan Salihi, emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Temmuz kısa filminin görüntü yönetmenliği Genc Halimi’ye, kurgusu Blagoja Nedelkovski’ye, ses tasarımı Zoran Prodanov’a, ses miksajı Darko Spasovski’ye, renklendirme Emre Karagöz’e, müzik Enver Muhamedi’ye, sahne tasarımı İvan Gjorsev’e ve sahne tasarımı Enes Deari’ye ait.

Temmuz Kısa Film Afişi

Önceki Haber

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’dan Türkiye’ye övgü

Sonraki Haber

Adalet Bakanlığı, Thodex’in yöneticisi Özer’in kırmızı bültenle aranması ve Arnavutluk’tan iadesi için işlem başlattı