Radev, Bakü’de iş insanlarıyla katma değeri yüksek sektörlerde karşılıklı yatırım yapılmasını görüştü

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bakü’de Bulgaristan-Azerbaycan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen iş dünyasının temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda, “Yüksek teknolojiler ve yüksek katma değerli üretimler alanında yatırım alışverişi, Bulgaristan ile Azerbaycan arasındaki iş birliğinde olumlu bir eğilimdir” dedi.

Organizasyon yönetimi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in geçen yıl Rumen Radev’in davetlisi olarak Sofya’ya yaptığı ziyaretin iki ülke arasındaki yatırım alışverişinin derinleşmesine güçlü bir ivme kazandırdığını belirtti. Otomotiv sektörü, insansız hava araçları ve uydu teknolojileri, atık yağların geri dönüşümüne yönelik ileri teknoloji yöntemler ile ilgili projeler, ortaklık için umut vaat eden alanlar olarak öne çıktı.

Radev, Bulgaristan ile Azerbaycan arasında en üst düzeyde aktif siyasi diyaloğun ve mükemmel ikili ilişkilerin ekonomi alanında da iş birliğinin daha da derinleştirilmesi için sağlam bir temel oluşturduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanının ifadesine göre, uzun vadeli ve karşılıklı yarar sağlayan ortaklıklar için potansiyel mevcut ve işletmeler bu fırsatlardan aktif olarak yararlanmalıdır. Radev, inovasyon ve yüksek teknoloji geliştiren ülkelerin küresel boyutta etki kazandığını, bu nedenle bu alanlarda ortak projelerin teşvik edilmesinin önemli olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Radev, Uluslararası Nizami Gencevi Merkezi tarafından Bakü’de düzenlenen 10. Küresel Bakü Forumu’na katılmak üzere Azerbaycan’da bulunuyor.

Kırcaalihaber

Read Previous

“Üsküp” Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Merkezi açıldı

Read Next

Kavazovic’ten İslamofobi uyarısı