Kavazovic’ten İslamofobi uyarısı

Bosna Hersek Reisü’l-uleması Husein Kavazovic, Bosna Hersek’teki Müslümanlara ilişkin korku ve nefret duygularının artmasını endişeyle takip ettiklerini söyledi.

Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü vesilesiyle yayınladığı açıklamada Kavazovic, “Güncel saha araştırmaları maalesef bunu doğruluyor. İster iktidar ister muhalefette olsun bazı siyasi çevreler, oy alabilmek için İslamofobiyi kullanıyor. Kendi toplumlarındaki ciddi sorunları çözme hususundaki kabiliyetsizliklerini bu şekilde ortaya koyuyorlar. Devleti inşa etmek ve vatandaşlarına güzel bir örnek teşkil etmek yerine Müslümanlara ilişkin korku ve nefret yayıyorlar” diye konuştu.   

Nefret söylemlerinin ifade hürriyeti çerçevesinde değerlendirilemeyeceğine dikkat çeken Kavazovic, ifade hürriyetinin inançlara saygı dairesinde kalması gerektiğini ifade etti.

İslamofobi ile mücadelenin BM tasarısında kalmaması gerektiğini vurgulayan Kavazovic, bunun toplum ve siyaset hayatının tüm bölümlerine entegre edilmesi ile gelecek nesillerin karşılıklı saygı ve farklılıklara değer verme faziletleriyle yetişebileceğini kaydetti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Radev, Bakü’de iş insanlarıyla katma değeri yüksek sektörlerde karşılıklı yatırım yapılmasını görüştü

Read Next

Bosna Hersek Polisinden depremzede çocuklara anlamlı bağış