“Peygamberin Kalbine Dokunmadan İnsana Ulaşmış Bir Vahiy Yoktur”

Ensar Derneği’nin daveti üzerine Üsküp’e gelen ilahiyatçı-yazar Ömer Döngeloğlu, dün akşam, Üsküp Türk Çarşısı’ndaki Buşi Oteli’nin konferans salonunda “İslam ve Gençlik” başlıklı konferans sundu.

Mehmed Arif

İslam’ın, Hz. Muhammed’in (sav) hayatı bilinmeden, sünnetine uyulmadan anlaşılamayacağını vurgulayan Döngeloğlu, “Peygamberin kalbine dokunmadan insana ulaşmış bir vahiy yoktur. İsa Peygambere değmeyen bir ayet insana verilmedi, Musa Peygamberimize dokunmayan bir ayet insana verilmedi, Davud Peygamberin etine kanına karıştırılmamış bir ayet insana verilmedi, Hz. Muhammed’in (sav) vücuduna doldurulmamış, etine bakışına kokuşuna sözüne herşeyine, hayatına dokundurmadığı bir ayet insana gönderilmedi.” şeklinde konuştu.

2

Ardından Peygamber Efendimiz’in (sav) hayatından örnekler veren Ömer hoca, sahabelerin zorlu ve çileli yaşantılarından kesitler sundu. Hz. Ali ve Hz. Osman’ı şehid edenlerin yolunu takip edenlerin bugün dünyanın çeşitli yerlerinde terör estirdiklerini belirtti. Bugün İslam coğrafyasında zulüm rüzgarları estirenlerin o dönem halifeyi tekfir edenlerin varisleri olduğunu sözlerine ekledi.

Batı Medeniyetine: “Samimi Değilsiniz!”

Avrupa’da, kısa bir zaman öncesine kadar özellikle Afrika ve farklı yerlerden getirilen kölelerin, zencilerin insan hayvanat bahçeleri adı altında ‘hayvan’ muamelesi görüp kafeslerde sergilendiğini; 1950’li yıllara kadar da ABD’nin birçok eyaletinde toplu taşıma araçlarında siyah ile beyazların yerlerinin ayrı olduğu ve siyahların arkada oturmaya zorlandığını hatırlatan Döngeloğlu “Biz Hz. Muhammed’in peygamberliğinin ilk günlerinden itibaren Ebubekir ile Bilal’i yanyana namaza durdurmuş bir medeniyetin çocuklarıyız. Sizin bize söz söyleyecek hiçbir hakkınız yok. Samimi değilsiniz!” ifadelerini kullandı.

“Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk tefsir hocası Bosnalı Prof.Dr. Tayyip Okiç’tir

Ömer Döngeloğlu, “Osmanlı yıkılınca Türkiye’de İlahiyat Fakültesini ilk açtıklarında tefsir okutacak tefsir hocası bulamadılar. 600 yıl İslam’a bayraktarlık yapmış bir milletin üniversitesinde Arapça bilen tefsir hocası bulamadılar. Türkiye’deki ilk tefsir hocası kimdir biliyor musunuz? Bosnalı Prof.Dr. Tayyip Okiç.” dedi.

İslam coğrafyasında yaşanan zulümlere de dikkat çeken Döngeloğlu konferansın sonunda yaptığı duayla sunumunu tamamladı.

Katılımın yoğun olduğu konferansa Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Samsakçı, Ensar Derneği başkanı Süleyman Baki, Köprü Derneği başkanı Hüsrev Emin, dernek temsilcileri, akademisyenler, öğrenciler ve diğer konuklar katıldı.

4
Foto: Hakan Ali

Konferans sunumunun ardından Ömer Döngeloğlu Köprü Derneği’ni ziyaret etti. Ziyarette dernek başkanı Hüsrev Emin yapılan çalışmalardan bahsetti. Aynı zamanda gençlerle de hasbihal etme fırsatı yakalayan Döngeloğlu derneğin çalışmalarını takdir ettiğini belirtti.

Read Previous

Kosova Meclisi, Savaş Sonrası Tarihinde En Büyük Dramını Dün Yaşadı

Read Next

Bekleyiş Devam Ediyor, Rapor Yarın Açıklanacak, Erken Seçimler İçin Gündeme Gelen Yeni Tarih 5 Haziran

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *