Kosova Meclisi, Savaş Sonrası Tarihinde En Büyük Dramını Dün Yaşadı

Meclis Genel Kurul salonunda yalnız iki saat içinde yedi kez göz yaşartıcı gaz atıldı. Göz yaşartıcının atılmasına rağmen oturumda öngörülen kararlar da alınarak yasalar onayland. Muhalefet milletvekilleri salondan yaka-paça çıkarıldıla. Dokuz milletvekili gözaltına alındı. Bir milletvekili hastaneye kaldırıldı. Bir milletvekili de görevinden istifa etti.

Tüm bu gelişmelerden sonra muhalefet, altı aydır sürdürdüğü faaliyetlerin yönünü değiştireceğini duyurdu.
Bu arada iktidar muhalefetin taleplerini dikkate almamaktan bir türlü vazgeçmiyor.

Tarafların bu tür tutumların sürdürülmesindeki kararlılıkları ise Meclis içindeki çatışmaların bundan sonra sokaklara da taşınması tehlikesi ihtimali bir hayli artmış bulunuyor.

Haradinaj istifa etti

Kosova’nın Geleceği için İttifak Partisi Genel Başkanı Ramush Haradinaj, Milletvekilliği görevinden istifa etti.
Haradinaj yaptığı açıklamada, istifa kararını milletvekillerinin salondan alınan keyfi bir kararla çıkarılması sonucunda aldığını söyledi. Haradinaj, “hükümetin sorumsuzluğu ve polis kullanılarak hükümet kararlarının zorla empoze edilmeye çalışılması beni bu kararı almaya itti” dedi.

haradinaj-1-580x400

Meclisi artık demokratik bir kurum olarak görmediğini ifade eden Haradinaj bu nedenle Milletvekilliği görevinden istifa ettiğini kaydetti.

Tutuklanan 9 milletvekili için 48 saat gözaltı süresi

Meclis oturumunda sergiledikleri davranışlardan dolayı tutuklanan muhalefetin dokuz milletvekili için 48 saatlik gözaltı süresi belirlendi.
Pal Lekaj, Besa Baftiu, Donika Kadaj-Bujupi, Shqipe Pantina, Fisnik Ismaili, Enver Hoti, Teuta Haxhiu, Mytaher Haskuka ve Rexhep Selimi, Meclis salonunda göz yalartıcı gaz kullandıkları ve yetkililerin görevlerine engel oldukları gerekçesiyle tutuklandılar.
Güvenlik görevlileri ile yaşadığı arbede sırasında yaralanan ve hastaneye kaldırılan Albulene Haxhiu’nun da taburcu edildikten sonra tutuklanması bekleniyor.

Kaynak: Kosovahaber ve Kosovaport

Read Previous

AB, PKK Terörünü Zirvede Görüşecek

Read Next

“Peygamberin Kalbine Dokunmadan İnsana Ulaşmış Bir Vahiy Yoktur”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *