Bekleyiş Devam Ediyor, Rapor Yarın Açıklanacak, Erken Seçimler İçin Gündeme Gelen Yeni Tarih 5 Haziran

AB ve ABD’nin, Makedonya’da 24 Nisan’da erken seçim yapılması şartları oluşup oluşmadığı raporun açıklanması yarına kaldı.

AB ve ABD temsilcilerinden yapılan kısa açıklamada, Makedonya’daki siyasi parti liderlerinin talebi üzerine bugün açıklanması gereken değerlendirme raporu yarına ertelendi.

Hangi siyasi parti liderinin ve neden böyle bir talepte bulunduğu konusunda resmi bir açıklama yapılmadı. Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nden yapılan açıklamada liderleri tarafından raporun yarına ertelenmesi gibi bir isteği olmadığını, tam aksine raporun daha çabuk açıklansın doğrultusunda istekleri olduğu kaydediliyor. Ana muhalafete göre Büyükelçiler Aivo Orav ve Jess Bailey’in üç hafta önce yerine getirlemesi istedikleri üç şarttan hiçbirisi yerine getirilmedi.

Diplomasi kaynaklarından alınan gayri resmi biligilere göre AB ve ABD temsilcilerinin, özellikle, Nikola Gruevski ve Ali Ahmeti’den seçimlerin ertelenmesi için onay alma çabaları yatmaktadır.

Resmi olmayan kaynaklara göre erken seçimlerin yeni tarihi 5 Haziran olarak telaffuz edilmektedir. Yine de tarih konusundaki nihai kararı en büyük dört siyasi parti liderleri verecek.

Read Previous

“Peygamberin Kalbine Dokunmadan İnsana Ulaşmış Bir Vahiy Yoktur”

Read Next

Van Haute: “Teslim Oluyorum – 24 Nisan’da Seçimler Olmayacak”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *