TV21’in haberine göre, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Bulgaristan’ın AB müzakereleri vetosu ile ilgili önümüzdeki iki gün boyunca herhangi bir atılım yapılmadığı takdirde Bulgaristan’daki seçimlerin bitmesinin beklenilmesi gerektiğini söyledi.

Sitel TV’ye açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, geçtiğimiz dönemde K. Makedonya Hükümeti’nin Bulgaristan Özel Temsilcisi olarak atanan eski başbakanlardan Vlado Buçkovski’nin devletten farklı bir tutum içerisinde olamayacağını, kendisinin sadece devletin bir temsilcisi olduğunu belirtti.

Pendarovski, “Buçkovski, devlet liderliğinin ne düşündüğü ve herkes için açık olan bu mesajların göndericisidir. Küçük varyasyonlarla, (Başbakan) Zaev, (AB’den sorumlu Başbakan Yardımcısı) Dimitrov, (Dışişleri Bakanı) Osmani ve ben müzakere edilemeyen kırmızı çizgiler olduğu konusunda aynı görüşe sahibiz.” dedi.

Her iki tarafın da yumuşak mesajlar göndermesi gerektiğini kaydeden Pendarovski, Bulgaristan’ın gönderdiği son mesajların keskin olduğunu ifade etti.

Pendarovski, “Şu ana kadar bilinene göre, iki bakanlık arasındaki görüşmelerde bir atılım yok.” dedi.

– K. Makedonya ile Bulgaristan krizi

17 Kasım tarihinde Bulgaristan, komşusu Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakerelerine başlamasını tarihi kültürel anlaşmazlıklar nedeniyle veto etti.

Hatırlanacağı üzere 2017 yılında Kuzey Makedonya ile Bulgaristan dostluk, iyi komşuluk ve iş birliği anlaşması imzalanmış ve bu anlaşmaya binaen Gotse Delçev de dahil olmak üzere ortak tarihi olaylar ve şahsiyetlerle ilgili tarih yazımı gerçekler ve belgeler üzerinde anlaşmaya varmak için bir Ortak Uzman Komisyonu kurulmuştu.

Önceki Haber

K. Makedonya Hükümeti’nden “Bulgaristan” açıklaması

Sonraki Haber

K. Makedonya Hükümeti Özel Temsilcisi Buçkovski, yarın Sofya’ya gidecek