Kuzey Makedonya Hükümeti tarafından yapılan açıklamada, Bulgaristan’ın AB müzakereleri vetosunun sorumsuz jeostratejik bir hata olduğu belirtildi.

Kuzey Makedonya Hükümeti Halkla İlişkiler Birimi’nden bugün yapılan açıklamada, “Bulgaristan Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya’nın Avrupa Birliği ile müzakerelerinin başlangıcını veto etti ve böylece, AB kurumları ve Bulgaristan dahil diğer tüm üye devletlerin ayrı ayrı koşulları tam olarak karşıladığımızı defalarca teyit ettiği Avrupa entegrasyonumuzun önünde durdu.” denildi.

Kuzey Makedonya’nın ve vatandaşlarının BM Şartı, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, AB’nin anayasal temeli olarak Lizbon Antlaşması ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasasının temel değerleriyle güvence altına alınan kendi kaderini tayin hakkından asla vazgeçmeyeceği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Makedon halkı ve Makedon dili, Makedon kimliğinin temelleridir. Geçmişten geliyorlar ve aynı zamanda Avrupa geleceğimizin temel direkleridir.Ne yazık ki, AB’nin stratejik bir hedefi olarak genişleme sürecinin Bulgaristan Cumhuriyeti’ni AB üyesi olarak durdurduğu belirtiliyor. Bu sorumsuz ve ciddi bir jeostratejik hatadır.”

Ülkenin kapasitesi ve hazır olmasının tartışılmaz olmadığı ifade edilen açıklamada, “Müzakere çerçevesinin onaylanmaması, Avrupa Birliği’nin temel ilkeleri ve değerleri açısından zararlıdır.” denildi.

17 Kasım tarihinde Bulgaristan, komşusu Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakerelerine başlamasını tarihi kültürel anlaşmazlıklar nedeniyle veto etti.

Hatırlanacağı üzere 2017 yılında Kuzey Makedonya ile Bulgaristan dostluk, iyi komşuluk ve iş birliği anlaşması imzalanmış ve bu anlaşmaya binaen Gotse Delçev de dahil olmak üzere ortak tarihi olaylar ve şahsiyetlerle ilgili tarih yazımı gerçekler ve belgeler üzerinde anlaşmaya varmak için bir Ortak Uzman Komisyonu kurulmuştu.

Önceki Haber

Bulgaristan’da Covid-19 hastalığı geçiren öğretmenler, ek olarak 10 gün ücretli izin kullanabilecek

Sonraki Haber

Pendarovski: Önümüzdeki 48 saatte bir atılım yapmazsak Bulgaristan’daki seçimlerin bitmesini beklememiz gerekecek