Bulgaristan’da Covid-19 hastalığı geçiren öğretmenler, evde veya hastanede tedavi görüp görmediğine bakılmaksızın ek olarak 10 gün ücretli izin kullanma hakkına sahip olacak. Bu konuda sendikalar ve Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev arasında anlaşma sağlandı ve ek ücretli izin kullanma hakkı, okul öncesi ve okul eğitimi sistemi dahilinde çalışanları kapsayan Toplu İş Sözleşmesi ekine eklendi.

Belge, kıdemli öğretmenlerin ve kıdemli belletmenlerin asgari ücretinin 1 300 leva miktarında olmasını, baş öğretmenin ve baş belletmenin başlangıç ücretinin 1 350 leva olmasını öngörüyor. Yönetsel işlevleri yerine getiren uzmanlara daha yüksek maaşlar ödenmesi konusunda da anlaşıldı. Yeni temel asgari ücretler 2021’de yürürlüğe girecek.

Online eğitim için de ek ödeme öngörülüyor. Öğretmenlere sarf malzemeleri için ayda 30 leva ödenecek ve öğretmenler 10 günden fazla devamsızlık yapan çocuklarla ek çalışmalar yaptığı takdirde saat başına 15 leva ücret alacak.

Toplu İş Sözleşmesine göre, devlet ve sosyal taraflar elektronik ortamda çalışmak için dijital cihazlar sağlamakla yükümlü. Öte yandan kendilerine sağlanan cihazları suiistimal eden öğrencilerin velilerini sorumlu tutacak mevzuat değişiklikleri öngörülüyor. Onların sosyal yardımlardan mahrum bırakılması tartışılıyor. Bir süre önce Eğitim ve Bilim Bakanı, ebeveynlerin çocuklarına sağlanan cihazları sattığı olayların tespit edildiğini açıklamıştı.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Pfizer ve BioNTech’in Kovid-19 aşısının güvenilirliğini teyit etti

Sonraki Haber

K. Makedonya Hükümeti’nden “Bulgaristan” açıklaması