K. Makedonya Hükümeti Özel Temsilcisi Buçkovski, yarın Sofya’ya gidecek

051026-D-2987S-031Macedonia’s Prime Minister Vlado Buckovski meets with Secretary of Defense Donald H. Rumsfeld in the Pentagon on Oct. 26, 2005. Buckovski and Rumsfeld are meeting to discuss defense issues of mutual interest. DoD photo by Helene C. Stikkel. (Released)

Kuzey Makedonya Hükümeti’nin Bulgaristan Özel Temsilcisi olarak atanan eski başbakanlardan Vlado Buçkovski, yarın Sofya’ya gidecek.

Hükümetin Bulgaristan ile anlaşmazlığın çözümü için atadı özel temsilcisi Vlado Buçkovski, yarın Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştirecek.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva’nın yarın Kuzey Makedonya Hükümeti’nin Bulgaristan Özel Temsilcisi Vladimir Buckovski’yi kabul edeceğini duyurdu.

Görüşmelerin ardından Zaharieva ve Buckovski’nin, saat 13:30’da Dışişleri Bakanlığı’nda bir basın toplantısı düzenlemesi planlanıyor.

Bulgar basınına göre Buçkovski, Sofya ziyareti esnasında Başbakan Boyko Borisov, Savunma Bakanı Krasimir Karakaçanov ve perşembe günü de Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile de bir araya gelmesi bekleniyor.

Üniversite profesörü ve eski Başbakan Buckovski, geçen hafta hükümet tarafından Bulgaristan özel elçisi olarak atanmıştı.

– K. Makedonya ile Bulgaristan arasındaki kriz

17 Kasım tarihinde Bulgaristan, komşusu Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakerelerine başlamasını tarihi kültürel anlaşmazlıklar nedeniyle veto etti.

Hatırlanacağı üzere 2017 yılında Kuzey Makedonya ile Bulgaristan dostluk, iyi komşuluk ve iş birliği anlaşması imzalanmış ve bu anlaşmaya binaen Gotse Delçev de dahil olmak üzere ortak tarihi olaylar ve şahsiyetlerle ilgili tarih yazımı gerçekler ve belgeler üzerinde anlaşmaya varmak için bir Ortak Uzman Komisyonu kurulmuştu.

Read Previous

Pendarovski: Önümüzdeki 48 saatte bir atılım yapmazsak Bulgaristan’daki seçimlerin bitmesini beklememiz gerekecek

Read Next

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın Dünya Kupası elemeleri fikstürü belli oldu