Pendarovski: Mickoski ve Siljanovska, Prespa Anlaşması konusunda ne yapacakları konusunda anlaşmalı

Kuzey Makedonya’da cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yaklaşırken, siyasi parti ve adaylar seçim çalışmalarını sürdürüyor. 

İktidardaki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) cumhurbaşkanı adayı Stevo Pendarovski, Radoviş’teki mitingde vatandaşlara hitap etti.

Pendarovski 24 Nisan ve 8 Mayıs’ta orada bulunanlardan destek istedi, çünkü tek başına bu bile ülkenin doğru yolda ilerleyeceğinin ve vatandaşları hiçbir temelde bölmeyen bir cumhurbaşkanına sahip olacağının garantisi olduğunu söyledi.

Gordana Siljanovska Davkova ve VMRO-DPMNE’nin Prespa anlaşması ve NATO üyeliği konusundaki tutumuna değinen Pendarovski, bu partide en önemli konularda bile ikilik olduğuna dikkat çekti.

Dürüst olmak gerekirse, muhalefetin bu konudaki tutumunun ne olduğunu bilmediğini, ana muhalefet partisinin adayının, Prespa Anlaşması’nı imzalayanların cezai açıdan sorumlu tutulması gerektiğini söylediği bir beyanı olduğunu anımsatan Pendarovski, “Bunun iddia edildiği gibi olduğu söyleniyor. Devlete karşı ağır ihanet. Aynı hanım, birkaç gün önce açıkladıkları programda, en büyük başarımızın, ülkenin güvenliğini garanti altına alan NATO üyeliğimiz olduğunu, biri olmadan diğerinin olamayacağını söylüyor. Diğer konularda olduğu gibi o partinin tepesinde bile ikiyüzlülük var. Onlara, halkın önüne çıkmadan önce kendi aralarında anlaşmalarını öneriyorum, aksi takdirde tüm Makedon kamuoyunun önünde kendileriyle bu şekilde dalga geçecekler.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

BDİ’den Mickoski’nin 3. Seçim Bölgesi ile ilgili sözlerine tepki

Read Next

Mickoski’nin Kovaçevski’ye yanıtı: Makedonya’nın sizinle Avrupa’da bir geleceği yok