BDİ’den Mickoski’nin 3. Seçim Bölgesi ile ilgili sözlerine tepki

Kuzey Makedonya’da cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri yaklaşırken, siyasi parti ve adaylar seçim çalışmalarını sürdürüyor.  

Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ), ana muhalefet partisi VMRO DPMNE lideri Hristijan Mickoski’nin Kratovo’daki mitingde, Avrupa İttifakı Cephesi’nin 3. Seçim Bölgesinde tek bir milletvekili bile alamamaları için tüm Makedonların birleşmesi çağrısına tepki gösterdi.

BDİ’den yapılan açıklamada, “Mickoski ve VMRO DPMNE açıkça Arnavutların olmadığı bir Makedonya talep ediyor. Hatta tüm Makedonları Ali Ahmeti ve DUI’ye karşı birleşmeye açıkça çağırıyor.” denildi.

Mickoski’nin üslubu sadece Prespa Anlaşması’na ve Bulgaristan’la yapılan İyi Komşu Anlaşması’na değil, aynı zamanda özellikle 23 yıl önce devletin geri dönüşünü talep eden Ohri Çerçeve Anlaşması’na da aykırı olduğu vurgulanan açıklamada, “BDİ ve Avrupa Cephesi, 24 Nisan ve 8 Mayıs’taki yenilgiyi hisseden ve Kuzey Makedonya’da etnik gruplar arası ve Avrupa karşıtı nefreti kışkırtan VRMO’nun milliyetçi ve Avrupa karşıtı kelime dağarcığı hakkında derin endişelerini dile getiriyor.” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, “Aynı zamanda Mickoski’ye, Kuzey Makedonya’nın Başbakan Talat Caferi ile birlikte zaten NATO’nun bir parçası olduğunu ve cumhurbaşkanının şu ana kadarki en başarılı diplomasi başkanı Dr. Bujar Osmani olacağını hatırlatıyoruz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye ile görüştü

Read Next

Pendarovski: Mickoski ve Siljanovska, Prespa Anlaşması konusunda ne yapacakları konusunda anlaşmalı