Pendarovski: Demokratik bir toplum istiyorsak, kadınlar eşit fırsatlara sahip olmalı

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yaptığı paylaşımda, “Demokratik bir toplum istiyorsak, kadınlar eşit fırsatlara sahip olmalı.” dedi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski yaptığı paylaşımda, “Bugün, kadınların toplumsal, ekonomik ve siyasi eşitlik için onlarca yıldır verdiği mücadeleyi andığımızda, her kadının bedeni, ailesi, eğitimi, mesleği, işi, kariyeri, gelişimi, siyasi eylemi konusunda özgür seçim hakkına sahip olduğunu hatırlayalım. ” ifadelerini kullandı.

Nüfusun yarısının bu gelişmenin dışında bırakılması halinde hiçbir toplumun gelişemediğini kaydeden Pendarovski, “Kadınların ihtiyaçlarını planlayacağımız politikaları, toplumsal cinsiyet boyutuna sahip olacak bütçeleri uygulamak için kadınların daha fazla siyasi katılımını, liderlik pozisyonlarında daha fazla sayıda kadını savunmalıyız. Daha fazla kadının dışlanmasına değil, dahil olmasına olanak sağlayacak bir sosyal ortam oluşturmalıyız.” diye konuştu.

Modern, açık ve demokratik bir toplum inşa etmek istiyorsak, kadınlar ve erkekler için fırsat eşitliği için daha fazlasını yapmalı ve eşitsizliği, ayrımcılığı ve şovenizmin geçmişte bırakılması gerektiğini kaydeden Pendarovski, “Cinsiyete dayalı şiddet mağdurları adalete teslim edilmelidir. Her zaman adil bir çözüm bulunması gereken toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı hem stratejik hem de taktiksel olarak yüksek sesle ve kararlı bir şekilde mücadele etmemiz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Behctel-Enka 1.3 milyar avroya dört otoyol bölümü inşa edecek

Read Next

Kosova Cumhurbaşkanlığı elektriğe zam yapılmasına karşı