Behctel-Enka 1.3 milyar avroya dört otoyol bölümü inşa edecek

“Bechtel ve Enka” konsorsiyumu bugün, Kuzey Makedonya Devlet Yolları Kamu Teşebbüsü ile önümüzdeki beş yıl içinde 8 ve 10 koridorlarda 110 kilometre uzunluğunda dört otoyol bölümünün inşası için anlaşma imzaladı.

Hükümetten konuyla ilgili yapılan açıklamada, Koridor 8 (Kalkandelen-Struga 68 km) ve Koridor 10 (Pirlepe – Manastır 40 km) otoyol inşaatının 1,3 milyar avroya mal olacağı belirtildi.

Hükümetten yapılan açıklamada, “Bölge genelinde ve Kuzey Makedonya’da karayolu bağlantıları çok önemlidir. Bechtel ve Enka, özellikle karmaşık projeler olmak üzere uzun bir proje sunma geçmişine sahiptir.” denildi.

Bechtel inşaat mühendisliği genel müdürü Mark Allison, hükümetle sözleşme imzalanırken, “Bu proje için çok ciddi olan en yüksek standardı sağlama sorumluluğunu üstlendik” dedi.

Proje için “Bechtel ve Enka” devlet tarafından stratejik ortak olarak aday gösterilmiştir. Denetim, geçen ay konsorsiyumla müzakereleri Hükümet adına mali işlemler danışmanı olarak yöneten IRD Engineering tarafından yürütülecek.

Başbakan Dimitar Kovaçevski, anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte ülke tarihinin en büyük altyapı projelerinden birinin hayata geçirilmeye başlandığını vurguladı.

– 34 köprü, 34 üst geçit ve 24 alt geçit inşa edilecek

Proje kapsamında önemli miktarlarda kazı, dolgu, şev koruma, köprü, viyadük, üst geçit, alt geçit ve kavşak yapılacağını ifade eden ENKA Altyapı Projelerinden Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Özger İnal, yapılacak olan otoyol ile, Avrupa’nın önemli ulaşım koridorlarından Koridor 8 ve Koridor 10’un önemli parçalarından oluşan, 109 km’lik dört ana kesimin inşa edilmesi ile bölge ekonomisinin ve çevre ülkeler ile bağlantının her alanda mükemmelleşeceği bilgisini verdi.

ENKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Tara ise “Proje gerçekleştirdiğimiz ülkelerin ekonomilerine önemli katkılar sağladık. Bu proje ile bu misyonumuza devam edeceğiz. Sürdürülebilir başarımızın arkasında ENKA’nın kuruluşundan beri sahip olduğu yenilikçilik, mühendislikte mükemmeliyetçilik, kalite, iş güvenliği ve sağlığı ile çevre politikalarına bağlılık prensipleri var.” dedi.

Read Previous

Filistin: Depremin etkilerine karşı göğüs germek için Türkiye ile el eleyiz

Read Next

Pendarovski: Demokratik bir toplum istiyorsak, kadınlar eşit fırsatlara sahip olmalı