Kosova Cumhurbaşkanlığı elektriğe zam yapılmasına karşı

Kosova Enerji Düzenleme Kurumu (ZRRE), 1 Nisan’dan itibaren elektrik fiyatlarında yüzde 14’lük bir artış olabileceği konusunda bir kez daha uyardı.

Enerji Düzenleme Kurumu’nun zam uyarısı ardından, Cumhurbaşkanlığı tarafından kuruma gönderilen bir yazıda bu dönemde elektriğe zam yapılmasına karşı olunduğu kaydedildi.

Kosova Cumhurbaşkanlığı tarafından Enerji Düzenleme Kurumu’na gönderilen yazıda, “Kosova Cumhurbaşkanlığı Ofisi, bu kararın sosyo-ekonomik etkisinden ve emekliler bekar anneler, sosyal yardım alan vatandaşlar ile aileler gibi toplumun en savunmasız gruplarına getireceği yükten duyduğu endişeyi ifade eder.

Cumhurbaşkanlığı, düzenlemeye tabi operatörler için zorlukların artmasına neden olan ek maliyetlerin sübvanse edilmesini sağlamak için kurumlar arası iletişim ve koordinasyonu teşvik ederek tarifelerdeki artıştan kaçınma olasılıklarının gözden geçirilmesini tavsiye eder. Bu doğrultuda, AB’nin Kosova’ya yönelik Enerji Destek paketi de katkıda bulunabilir.

Bu paket aracılığıyla enerji kriziyle başa çıkmak için 75 milyon Euro güvence altına alınmıştır. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı, nihai bir karar vermeden önce, Enerji Düzenlene Kurumu’nun ülkemizde bir dizi tarife artışına neden olacak yeni bir karara ihtiyaç duymadan sübvansiyon olasılığının ciddi şekilde değerlendirilmesini tavsiye etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Kosovaport

Read Previous

Pendarovski: Demokratik bir toplum istiyorsak, kadınlar eşit fırsatlara sahip olmalı

Read Next

Vucic, yeni bir siyasi hareket kuruyor