Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Bulgaristan’ın Makedonya’nın iç işlerine karıştığını söyledi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in “Saldırıların hedefi olan diasporadanki Bulgar vatandaşlarının haklarının yeterli şekilde korunması için uygun önlemlerin alınması” amacıyla güvenlik kurumlarının başkanları ile görüşmesinin ardından Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski’nin kabinesinden açıklama geldi.

Pendarovski, bir NATO üye devletinin başkanının başka bir NATO üye ülkesindeki vatandaş hakları ihlallerine tepki göstermesi için güvenlik servislerini çağırmasının son derece sıra dışı ve kesinlikle İttifak’ın iç prosedürlerinin dışında olduğuna inanıyor.

Açıklamada, “Bulgaristan Cumhurbaşkanı’nın tepkisi, başka bir ülkenin içişlerine karışmama uluslararası politikasındaki temel ilkeye aykırıdır.” denildi.

Kabineden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Pendarovski’nin şimdiye kadar yetkili kurumlardan, Makedon vatandaşlarının insan hak ve özgürlüklerini, etnik kökenlerini beyan ettikleri için ihlal ettiği iddiasıyla herhangi bir bilgi almadığı belirtildi.

Açıklamada, “”AB üyeliğine aday bir ülke olarak, Brüksel’de yıllardır düzenli olarak gözetim altındayız, ancak Avrupa Birliği’nin en son yıllık ilerleme raporunda bile, böyle bir vaka kaydedilmemiştir.” ifadelerine yer verildi.

TV21

Önceki Haber

Devlet İstatistik Kurumu’ndan uygulamada sorunlar yaşandığı iddialarına yanıt

Sonraki Haber

Bulgristan Dışişleri Bakanı Zaharieva, K. Makedonya’da yaşayan Bulgarlar hakkında konuştu