Kuzey Makedonya Devlet İstatistik Kurumu bazı medyaların göçmen sayım başvurusunun hacklendiğine ilişkin haberleriyle ilgili bir açıklama yaptı.

Devlet İstatistik Kurumu’ndan yapılan açıklamada iddiaların yanlış be yıkıcı olduğu belirtildi.

Kurum’dan yapılan açıklamada şu maddelere yer verildi:

  1. VPN aracılığıyla (Gizli IP adresi ile) veri girişinin Nüfus Sayımına veri girmek için kullanılması Nüfus Sayımı Kanununa ve Sayım 2021’in hazırlanması, düzenlenmesi ve uygulanmasına yönelik metodolojiye aykırı kabul edilir ve yanlış beyan ve yanlış veri verme teşkil ettiği için yaptırımlara tabidir.

2. Verilerin bu şekilde girilmesi, sayım sonuçlarını otomatik olarak girdikleri anlamına gelmez, aksine uygulama üzerinden girilen tüm veriler, toplanacak veriler ile alt simge veritabanı ile doğrulanmaya ve karşılaştırmaya tabidir. Verilerin doğruluğunu belirlemek için Kuzey Makedonya Cumhuriyeti genelinde sahada toplanacak verilerle karşılaştırılacak.

3. Yanlış olduğu tespit edilen herhangi bir bilgi işlem dikkate alınmayacak ve aynı zamanda bu tür davranış Nüfus Sayımı kurallarına aykırıdır ve kanunen cezalandırılır.

4. Uygulamaya sadece yurt dışıvIP adresi ile erişilebilir. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nden erişim devre dışı bırakılmıştır, çünkü uygulama yalnızca Makedonya dışında yaşayan vatandaşlara yöneliktir, ancak veri toplama sürecinin herhangi bir ihlali Nüfus Sayımı Yasası tarafından şu şekilde cezalandırılır:

‘Nüfus Sayımı Kanunun 49. maddesine göre, “Nüfus sayımı başvurusunda girilen verileri yok eden, gizleyen, zarar veren, değiştiren veya başka bir şekilde kullanılamaz hale getiren kişi en az üç yıl hapis cezası ile cezalandırılır.’

5. Kullanıcının kaydı sırasında ve kullanıcı tarafından her veri girildiğinde, uygulama otomatik olarak verinin hangi IP adresinden girildiğini yazar.”

Önceki Haber

Yunanistan’ın zorla bota bindirip Türkiye’ye geri ittiği Afganlar Türkiye’ye minnettar

Sonraki Haber

Pendarovski: Bulgaristan, Makedonya’nın iç işlerine karışıyor