Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, bugün BNT’ye verdiği röportajda Bulgaristan’ın 2019 yılında ülke parlamentosu ve tüm siyasi partiler tarafından onaylanan tutarlı bir politikaya sahip olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Üsküp’ün AB yolunda ilerleme kaydedememesinin nedeninin 2017 Anlaşmasının uygulanmamasından kaynaklandığını söyledi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin 2019’da NATO’ya katılmasının ardından Üsküp’ün uygulamayı ertelediğini ifade eden Zaharieva, “Kuzey Makedonya’dan talep ettiğimiz şeyde çok tutarlıyız. Bazı insanlar müzakere çerçevesine “hayır” dememize çok şaşırdılar. Bulgaristan’ın pozisyonu 2019’dan beri Parlamento tarafından onaylandı – Makedonya ile 2017’de imzaladığımız İyi Komşuluk Anlaşması’nın Makedon tarafının görevlerini yavaşça yerine getirdiğine veya yerine getirmediğine inanıyoruz.Önceleri her alanda hareketlilik vardı ama 2019’un başından itibaren NATO’ya üye olduklarından bu yana tutarsız bir şekilde yerine getirilmeye başlandı.” değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Makedonya’da yaşayan Bulgar vatandaşları hakkında sorulan soruyu yanıtlayan Zaharieva, söz konusu 100 bin kişinin sık sık sindirildiğini söyledi.

Zaharieva, “Her olaya karşı tepki veriyoruz ve Kuzey Makedonya’daki meslektaşlarımızın tepki vermeye başlamasından memnunuz çünkü günün sonunda onlar onların vatandaşı, orada yaşıyorlar. 100.000’den fazla vatandaşın da Bulgar vatandaşlığı var ve bazen korkutuluyorlar. 21. yüzyılda özgür irade haklarını tanımamak kabul edilemez.” diye konuştu.

TV21

Önceki Haber

Pendarovski: Bulgaristan, Makedonya’nın iç işlerine karışıyor

Sonraki Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kovid-19 aşısı yardımında bulunmak için Bosna Hersek’e geldi