Özel Yetkili Savcı Meclis Komisyonu toplantısına katılmadı

Özel Yetkili Savcı Katica Yaneva, bugün, çalışmaları ile ilgili raporu sunmak için Meclis’in Siyasi Sistem komisyonuna katılmadı. Katica’nın oturumu katılmaması siyasi sahnede “Kim kimden kaçıyor? Katica mı yasalardan, iktidar mı Katica’dan” şeklinde yorumların yapılmasına neden oldu.

Siyasi Sistem ve Etnik Gruplar Arası İlişkiler Komisyonu Başkanı Vlatko Gorçev, Özel Yetkili Savcı Katica Yaneva’nın, seçilmiş ve atanmış bir kişi olarak komisyonun toplantısına katılmamasını üzüntü ile karşıladığını vurguladı.

Vlatko Gorçev, Makedonya’nın demokratik ve çoğulculuk tarihinde bunun bir ilk olduğunu kaydetti.
Gorçev, “Katica’nın tavrı meclise saygısı olmadığının yanı sıra anayasa ve yasalara aykırı çalıştığı anlamına gelmektedir. Cumhurbaşkanı’ndan büyükelçilere kadar tüm atanmış ve seçilmiş kişiler Meclis önünde çalışmaları ile ilgili rapor açıklamaları gerekiyor” dedi.

MSDB: “VMRO DPMNE panikte”

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği milletvekili Renata Deskoska ise Meclis Komisyonu toplantısının ertelenmesi iktidardaki VMRO DPMNE’nin saflarında panik yaşandığının bir göstergesi olduğunu kaydetti.

Partinin komisyonu ertelemesi kararı Nikola Gruevski’nin korkusunu gösterdiğini belirten milletvekili Deskoska, “Hükümet Katica Yaneva’nın çalışmalarının engellemek için herşeyi yapıyor” dedi.

Read Previous

Bakan Furkan Çako Köprülü’yü ziyareti etti

Read Next

İpsala’da Kutlu Doğum için tarihi buluşma

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *