Osmani: Kuzey Makedonya AB trenini kaçırmamalı

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, ülkenin AB trenini kaçırmaması gerektiğini söyledi.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı ve AGİT Başkanı Bujar Osmani, BIRS Enstitüsü tarafından Kalkandelen Devlet Üniversitesi (UT) öğrencileriyle düzenlenen “Kuzey Makedonya AB trenini kaçırıyor mu?” konulu panele katıldı.

Anayasa değişikliklerinin yıl sonuna kadar geçirileceği ve ülkenin Avrupa Birliği’ne hızlandırılmış entegrasyon yolunda kalacağı konusunda iyimser olduğunu söyleyen Osmani, sürecin meritokrasiye dayanması gerektiğine inandığını ancak bunun mevcut jeopolitik anın yeterince anlaşılmasına bağlı olduğunu belirtti.

Öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, hazır olan ülkelerin gireceğini vurgulayan Osmani, “Şartları yerine getirdiğinizde, ancak belirli jeopolitik anlarda AB üyesi olursunuz. Koşulları karşıladıysanız ancak jeopolitik olarak doğru an değilse kapı kapanmıştır. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı nedeniyle AB’nin demir kapısı artık açılıyor.” dedi.

AB üyeliği yolunda bölgedeki her ülkenin kendine özgü zorlukları olduğunu kaydeden Osmani, anayasa değişikliklerinin ülkemiz ile AB arasındaki Müzakere Çerçevesi kapsamında üstlendiğimiz ödevimiz olduğuna dikkat çekti.

Read Previous

Kayıtlı tüm Makedonya vatandaşları İsrail’den tahliye edildi

Read Next

Ünlü Arnavut yazar Kim Mehmeti’den çarpıcı İsrail-Filistin açıklaması