Kayıtlı tüm Makedonya vatandaşları İsrail’den tahliye edildi

Kayıtlı tüm Makedonya vatandaşları, Hükümet tarafından sağlanan uçuşla İsrail’den tahliye edildi.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti tarafından dün Tel Aviv – Üsküp güzergahında düzenlenen ve masrafları ödenen charter uçuşla, İsrail’den ayrılıp geri dönmek için yardım isteyen Kuzey Makedonya Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamı başarıyla tahliye edildi.

Tahliye edilen vatandaşların taşınmasına ilişkin mali maliyetler, hükümet kararına göre Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Bütçe rezervlerinden karşılandı.

Tel Aviv – Üsküp güzergahında seyahat eden tüm yolculara yönelik ücretsiz charter uçuşu, “Air Sırbistan” işbirliğiyle, iptal edilen uçuşlar ve İsrail’e gidiş-dönüş hava trafiğinin tamamen engellenmesi koşullarında gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz hafta boyunca İsrail’in çeşitli bölgelerinde devam eden muharebe faaliyetleri göz önüne alındığında, bölgeden hiçbir şirketin güvenilir ve emniyetli bir uçuş sağlayamadığı ve müdahalede bulunamadığı göz önüne alındığında, Tel Aviv’den uçuş sağlamak için daha önce yapılan girişimler başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski’nin girişimi ve Sırbistan Başbakanı Ana Brnabić ile doğrudan temas halinde, vatandaşlara charter uçuş sağlama sorununa bir çözüm bulundu.

Organize edilen ve masrafları ödenen dünkü uçuşla, yardım talebinde bulunan geri kalan 67 vatandaşımızın da aynı uçakla Üsküp’e ulaşmasının yanı sıra, aynı uçakla 7 Arnavutluk, 7 Karadağ ve 3 Bulgar vatandaşının transferi de sağlandı.

Read Previous

İsrail Gazze’yi gece boyu bombalamaya devam etti

Read Next

Osmani: Kuzey Makedonya AB trenini kaçırmamalı