Ünlü Arnavut yazar Kim Mehmeti’den çarpıcı İsrail-Filistin açıklaması

Makedonyalı ünlü Arnavut yazar, gazeteci ve analist Kim Mehmeti, Filistin’de yaşanan zulüm hakkında çarpıcı bir yorumda bulundu.

Arnavut yazar Kim Mehmeti konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bir Filistinli olsaydım, İsrail’in geçen 70 yılda halkıma yönelik işlediği suçları belki affedebilirdim, ancak Arapların Filistinlilere yönelik işlenen bu devlet terörüne duyarsız kalmasını asla affetmezdim!” ifadelerini kullandı.

– Kim Mehmeti kimdir?

Kim Mehmeti 1955 yılında Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te dünyaya geldi. Roman ve deneme çalışmalarıyla Makedonya ve bölgenin en önemli yazarlarından birisi olarak kabul edilir. 30’a yakın romanı olan Mehmeti’nin eserleri birçok dünya diline tercüme edilmenin yanı sıra birkaç romanı Ketebe Yayınları tarafından Türkçeye de tercüme edilip yayınlanmıştır.

Kim Mehmeti, hikâyenin özünü nakış gibi işleyen doğuştan bir anlatıcıdır. Zamanın döngüsel gerçekliğinde okuyucusuna büyülü Balkan karakterini, tarihin o uzun hattı boyunca yansıtmayı başarır. Metaforlarının derinliği ve roman sanatının bütün imkânlarını kullanma becerisi onu şimdiden geniş bir coğrafyanın en önemli yazarlarından biri haline getirmiştir.

Read Previous

Osmani: Kuzey Makedonya AB trenini kaçırmamalı

Read Next

Romanya, Kosova’ya ilave Barış Gücü askeri gönderdi