Mutabakat Yok, Yine Son Dakika Sürprizleri Bekleniyor

Siyasi partilerin seçim paketi konusunda anlaşmaları için bugün son gün. Yerli siyasi bilim uzmanları, seçim paketi konusunda baskı ve çok sayıda tavizler verilerek son günde mutabakata varılması en iyi çözüm olabilir mi şeklinde riskler da içerdiğini kaydediyorlar.

Alınan bilgilere göre çalışma grubu şu ana kadar herhangi önemli bir nokta konusunda mutabakata varmadı. Sadece Devlet Seçim Komisyonu üyeleri konusunda bir anlaşma sağlandı, ancak komisyonun görev süresi konusunda farklılıklar hala devam ediyor.

Seçmen listesi konusunda da farklı görüşler devam ediyor. Diyaspora oy kullanmaya devam edecek mi? Bu konu da en çok tartışılanlar arasında. Ana Muhalefet, Devlet Seçim Komisyonun kararlarının kamuya açık olmasını ve İdare Mahkemesi kararlarının uluslararası hukuk uzmanları tarafından izlenmesini talep etmektedir. İktidar partisi VMRO-DPMNE ise diyaspora için aynı modelin kalmasını istemektedir. En büyük tartışmalara neden olan seçim kapmanyalarının finanse edilmesi konusu ise neredeyse hiç gündeme gelmemiş.

TİMEBALKAN

Read Previous

Prizren Üniversitesi’nde İlk Türkçe Bölümde Eğitim Başladı

Read Next

‘Rusya’nın Saldırıları Esed’i İktidarda Tutmak İçin Planlanmış’

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *