‘Rusya’nın Saldırıları Esed’i İktidarda Tutmak İçin Planlanmış’

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, ‘Rus hava saldırıları, Esed’in gitmesine tanıklık edecek siyasi bir geçişe zemin hazırlamaktan çok Esed’i süresiz olarak iktidarda tutmak için planlanmış görünüyor’ dedi.

İbrahim Kalın, Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarıyla ilgili olarak “Daily Sabah” gazetesinde bir makale yayınladı.

Kalın, “Suriye Oyunu ve Yeni Güç Dengesi” başlıklı makalede, Rus ordusunun Suriye’deki çatışmaya DAEŞ ile mücadele adı altında dahil olmasının, yakın tarihin en kanlı savaşlarından birinde yeni dinamikler yarattığını bildirdi.

Rusya’nın Suriye konusunda cesur tutumunun, Suriye’de ve Ukrayna’da yaşanan krizlerle başa çıkılmasında güçlü bir liderlik ve stratejik planlama yoksunluğunun yarattığı siyasi boşluk ile Rusya’nın yeniden güçlenme eğilimiyle bağlantılı olduğunu ifade eden Kalın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’daki çatışmayı ülkesinin batı sınırlarında etkisini güçlendirmek için kullandığını, Kırım’ı ilhak ederek sadece toprak kazanmadığını, aynı zamanda daha saldırgan ve yayılmacı politik duruşun zeminini hazırladığını kaydetti.

İbrahim Kalın, Rusya’nın Suriye’deki hava saldırılarının, mevcut küresel düzenin hali hazırda kırılgan yapısını etkileyeceğinin şüphe götürmediğini belirterek, ABD, Türkiye, AB ve Körfez ülkelerinden oluşan Esed karşıtı uluslararası ittifakın, Rusya’nın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’i kurtarmak için oynadığı kumara nasıl yanıt vereceğinin, küresel güç dengesinin temel parametrelerini şekillendireceğini kaydetti.

Rusya’nın Esed rejimine açık askeri operasyonlarla desteğinin, Esed karşıtı uluslararası koalisyonunun yıllar süren kararsızlığı üzerine geldiğine dikkati çeken Kalın, şu anda Rusya ve İran’ın, yeni bir ittifak kurmak için DAEŞ’i bir sis perdesi gibi kullandığını kaydetti.

Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya’nın Suriye’deki iç savaşa müdahil olmasının, sadece mücrim Esed rejimine hizmet edeceği ve Moskova yönetimini, Arap ve Müslüman dünyasında daha da tecrit edeceği uyarısında bulunduğunu hatırlattı.

İbrahim Kalın, “Rus hava saldırıları, sonunda Esed’in gitmesine tanıklık edecek siyasi bir geçişe zemin hazırlamaktan çok Esed’i süresiz olarak iktidarda tutmak için planlanmış görünüyor. Dört yıldan uzun süren kanlı bir savaşın ardından Esed’i iktidarda tutmak, sadece nefreti, düşmanlığı ve çatışmayı körükleyecek ve DAEŞ ile diğer aşırılıkçı örgütlere yardım edecektir” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Read Previous

Mutabakat Yok, Yine Son Dakika Sürprizleri Bekleniyor

Read Next

Fenerbahçe, Brooklyn Nets’i Devirdi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *