Prizren Üniversitesi’nde İlk Türkçe Bölümde Eğitim Başladı

Kosova Devlet Üniversitesi’nde ilk defa derslerin tamamı Türk dilinde olan ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bölümü’ açıldı.

Kosova’nın kamu üniversitesi olan Prizren Üniversitesi’nde ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bölümü’ ilk kez bugünden itibaren yeni eğitim dönemine başladı. ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bölümü’ne 40 öğrencinin kaydolduğu belirtildi. Bugünden itibaren ilk kez eğitime başlayan ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bölümü’nde, Türkiye’den mezun olan Türk eğitimciler ile Türkiye’den misafir eğitimciler ders verecek. Mikrofonu uzattığımız öğrenciler, ilk kez yeni bir bölümün açılmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Türkiye’de eğitim görmenin her geçen yıl zorlaştığını vurgulayan öğrenciler, burda kendi ülkemizde ailemizin yanında eğitim görmek hem ekonomik hem mesafe açısından daha önemli olduğunu söylediler.

Başörtüsü serbest

Eğitim gören öğrenciler arasında çok sayıda başörtülü öğrencinin olması dikkat çekti. Prizren Üniversitesi’nde bugüne kadar hem yönetimin hem de hocalar tarafından her hangi bir zorlukla karşılaşmadıklarını söyleyen başörtülü öğrenciler, hocaların bugüne kadar herhangi bir sorun çıkarmadıklarını söylediler.

Türkiye’den gelen öğrenci sayısı her geçen yıl artıyor

Uzun yıllar Kosovalı öğrencilerin Türkiye’de eğitim görmelerine alıştığımız bu dönemde, Prizren Üniversitesi’nde çok sayıda Türkiye’den gelen öğrencinin olduğu belirtildi. Prizren’de Türk Dili’nin resmi dil olması ve herkesin Türkçe konuşmasından dolayı Prizren Üniversitesi’ni tercih ettiğini belirten Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencileri, Türkiye’de istedikleri bölümü okumanın zor olduğunu söylediler.

Türkçe Bölümlere yoğun ilgi

Prizren Üniversitesi Türkçe Bölümler Koordinatörü Soner Yıldırım da, yeni eğitim döneminin hafta başından itibaren başladığını, bu yıl ilk kez açılan ‘Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bölümü’ne 40 öğrencinin diğer bölümlere de 30 öğrencinin toplamda 70 öğrencinin kaydolduğunu vurguladı.

Prizren Üniversitesi Rektörlüğü tarafından alınan kararla bu yıl ilk kez Prizren Üniversitesi’nde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bölümü açıldı.

Kaynak: www.kosovaport.com / E.Tabak

Read Previous

NATO’dan Rusya’ya Sert Tepki, Rusya İse İhlali Olumsuz Hava Koşulları Bağladı

Read Next

Mutabakat Yok, Yine Son Dakika Sürprizleri Bekleniyor

605 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *