Mickoski: Hükümet enflasyon ve elektrik konusunda doğruyu konuşmuyor

Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO DPMNE lideri Hristijan Mickoski, Hükümet, enflasyonun ithal edildiğini ve elektrik fiyatını sübvanse ettiğini söylediğinde doğruyu söylemiyor.

VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Hükümet, enflasyonun ithal edildiğini ve vatandaşlar ve ekonomi için elektrik fiyatını sübvanse ettiğini söylediğinde doğruyu söylemiyor.” dedi.

Eurostat’a göre, 2022’nin ilk yarısında Makedon ekonomisinin ödediği elektrik fiyatı bölge ülkelerine göre en yüksek seviyede olduğunun altını çizen Mickoski, “Yani Makedon şirketlerinin ödediği elektriğin fiyatını Türkiye, Sırbistan, Kosova, Arnavutluk, Karadağ ve Bosna Hersek’teki şirketlerin ödediği elektrik fiyatıyla karşılaştırırsanız, en yüksek. Eurostat’a göre, Makedon şirketleri 2022’nin ilk yarısında 168,5€/MWh fiyat ödedi ve bu fiyat, beş yıl önce 2017’nin ilk yarısında 52,4€/ iken ödedikleri elektrik fiyatının üç katından fazla.” değerlendirmesinde bulundu.

Makedon şirketleri, SDSM hükümetiyle, VMRO-DPMNE hükümetinin dönemine kıyasla elektrik fiyatının üç katından fazlasını ödediğini kaydeden Mickoski, “Enflasyon, yüksek fiyatlar, suç, yolsuzluk ve cehalet SDSM/DUI çalışmalarının sonuçlarıdır. Bu ıstırabı ve ekonomik tsunamiyi sona erdirmek için yeni bir hükümete ihtiyaç var. Makedonya’nın yenilgilerini sona erdirmek için erken seçimlere ihtiyaç var.” diye konuştu.

Read Previous

Kovaçevski: Bolluk değil dayanışma zamanı

Read Next

Devlet kurumlarının elektrik tüketimini azaltma eğilimi devam ediyor