Kovaçevski: Bolluk değil dayanışma zamanı

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, zamanın bolluk değil dayanışma zamanı olduğunu söyledi.

Kuzey Makedonya Hükümeti Başkanı Dimitar Kovaçevski bugün “Friedrich Ebert” vakfı, uluslararası “Olof Palme” Merkezi ve Progress – Institute for the Institute tarafından düzenlenen “Avrupa’nın sosyal açıdan adil enerji dönüşümü” konulu panele katıldı.

Başbakan Kovaçevski, tüm Avrupa’nın ve dünyanın karşı karşıya olduğu enerji krizinin bize ancak karşılıklı destekle enerji sisteminin istikrarını sağlayabileceğimizi, aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretmeyi de düşünebileceğimizi gösterdiğini vurguladı.

Kovaçevski, “Kuzey Makedonya, elektrik üretiminin eski linyit santrallerinden fotovoltaik santrallere dönüşümünü başlatan ilk ülke oldu. Bu tür ilk proje, eski kömür yatakları üzerinde halihazırda faaliyete geçen on megavatlık ilk fotovoltaik enerji santraline sahip olduğumuz Oslomej’de bulunuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Geçiş sürecinde insanların işsiz kalmasına izin vermemeli gerektiklerinin altını çizen Kovaçevski, “O zaman da söyledim ve şimdi bu geçiş tamamen kavramsız yapıldı, bu nedenle ülkede çok sayıda işçi işini kaybetti. Bu durumda buna izin verilmeyecektir. İşçiler eğitilecek ve kurulacak yeni santrallerde çalışacaklar.” dedi.

ставите без електрична енергија.

Read Previous

Moldova Belediyeler Birliği’nden TİKA’ya ziyaret

Read Next

Mickoski: Hükümet enflasyon ve elektrik konusunda doğruyu konuşmuyor