Moldova Belediyeler Birliği’nden TİKA’ya ziyaret

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, Moldova Gagauz Özerk Yeri Belediyeler Birliği Başkanı ve Kıpçak Belediye Başkanı Oleg Garizan ile Haydar, Coltay, Baurçi, Dezgince, Tomay, Kiriyet, Çeşmeköy ve Kırbalı belediye başkanlarını ağırladı.

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, TİKA’nın başta Balkanlarda, Kafkasya ve Orta Doğu olmak üzere Avrupa, Afrika ve Asya olmak üzere birçok ülkede faaliyette bulunduğunu söyledi.

Birlik ve bütünlük içinde yaşamada kültürel kalkınmanın rolünün konuşulduğu ziyarette Moldova Gagauz Özerk Yeri Belediyeler Birliği Başkanı ve Kıpçak Belediye Başkanı Oleg Garizan ile Haydar, Coltay, Baurçi, Dezgince, Tomay, Kiriyet, Çeşmeköy ve Kırbalı belediye başkanları verdiği destekten dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundu.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik, anlamlı ziyaretinden dolayı Moldova Gagauz Özerk Yeri Belediyeler Birliği Başkanı Garizan ve beraberindeki belediye başkanlarına teşekkür etti.

1994 yılı Gagauzların Özerk Yer statüsünü kazandığı yıl ve aynı tarih, TİKA’nın Moldova’nin başkenti Kişinev’de program ofisini açtığı tarih.

Moldova Gagauz Özerk Yeri Belediyeler birliğine bağlı Belediye Başkanlarının TİKA ziyaretinde 13 belediye başkanından oluşan Moldova heyetine Gagauz Türkleri Derneği Genel Başkanı İrina Yüsümbeli ve dernek üyeleri de eşlik etti.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr.Mahmut Çevik, yaklaşık 200 bin nüfuslu Gagauz Özerk Yerin de birlik ve beraberliğin önemli olduğunu vurguladı. Moldova’da barış ve huzur içinde bu güne kadar yaşayan ve Moldova Devletin in ve özerk yerin kalkınması için önemli çaba sarf eden Gagauz Türklerinin birlikte bir bütün olarak kültürleri ve dilleri ile beraber farklı ve barıştan yana kalabilmenin gayreti içerisinde olduklarına vurgu yaptı. Moldova Devleti’nin Gagauz Türkleri ile birlikte Karadeniz de Balkanların huzurlu bir ülkesi olarak Türkiye ile iki ülke arasında dostluğun, kardeşliğin ve diplomatik ilişkilerin gelişmesine katkı sağladıklarını belirtti.

Read Previous

TMV’nin Arnavutluk’taki üniversitesi yeni kampüsüyle eğitime katkı vermeyi sürdürecek

Read Next

Kovaçevski: Bolluk değil dayanışma zamanı