Devlet kurumlarının elektrik tüketimini azaltma eğilimi devam ediyor

Kuzey Makedonya Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, devlet kurumlarında elektrik tüketimini azaltma eğiliminin devam ettiğini söyledi.

Ekonomi Bakanı Kreşnik Bekteşi, bugün Hükümet’te düzenlediği basın toplantısında, devlet idaresinin tüm organları, devlet kurumları ve kamu teşebbüslerinin Eylül ayı elektrik tasarruflarının geçen yılın aynı ayına göre analizini sundu. Analize göre toplam elektrik tüketiminde %24 oranında tasarruf sağlandı.

Ekonomi Bakanlığı’nın tüm kamu kurum ve kuruluşlarından aylık elektrik tasarruflarının ne kadar olduğuna dair verileri her ay şeffaf bir şekilde yayınlayacağını kaydeden Bekteşi, “Devlet kurumlarının elektrik tasarrufuna ilişkin Eylül ayı ilk verilerinin ardından elektrik tüketimini azaltma eğiliminin devam ettiğini söylemekten mutluluk duyuyorum.” dedi.

Bekteşi, Sağlık Bakanlığı’nın %18 ile en düşük tasarrufa sahipken, en yüksek tasarrufun %58 ile Milli Eğitim Bakanlığı binasında kaydedildiğini açıkladı.

Hükümetin elektrik tasarrufu %32, Meclis’in Ekim ayı tasarrufu %22, Cumhurbaşkanlığı %24, ESM idari binası %25 ve MEPSO’nun %22’dir.

Read Previous

Mickoski: Hükümet enflasyon ve elektrik konusunda doğruyu konuşmuyor

Read Next

ABD’den Sırbistan ve Kosova’ya gerilimi düşürmek için taviz vermeleri çağrısı