Makedonyalı 400 genç Antalya’yı ziyaret etti

Antalya merkezli Antalya Sivil Düşünce Derneği tarafından organize edilen ve TİKA’nın ulaşım desteği sunduğu geziyle Kuzey Makedonya’dan 400 genç Antalya’nın turistik ve kültürel yerlerini gezme imkanı yakaladı.

TİMEBALKAN

Antalya merkezli Sivil Düşünce Derneği tarafından organize edilen ve TİKA’nın ulaşım desteği sunduğu geziyle Kuzey Makedonya’dan Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB), Köprü Derneği, Ensar Derneği ve Vizion M Derneği ile Merhamet Derneği’nden 400 genç Ağustos ayı içerisinde 4 farklı grup olarak Antalya’yı ziyaret etti.

Konuyla ilgili TİMEBALKAN’a özel açıklamalarda bulunan Antalya Sivil Düşünce Derneği Başkanı Hidayet Gültekin, söz konusu serüvenin Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat’ın hatırlatması ve nasihatı ile başladığını söyledi.

Gezinin düzenlenmesinde Salih Murat’ın Balkanlardaki soydaş anlatısının önemli olduğuna dikkati çeken Gültekin, ”Madem ki soydaşlarımız ata topraklarımızda varlık mücadelesindeler hepimize düşen vazife bu mücadelenin neferleri olmaktan ibarettir. Üstad Necip Fazıl’ın ifadesiyle; “- ‘Kim var? ‘ diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan fert fert ‘ben varım! ‘ cevabını verici, her ferdi ‘benim olmadığım yerde kimse yoktur! ‘ fikrini besleyici bir dâva ahlâkına kaynak bir gençlik…” misyonuyla tüm dünyanın misafir odası kabul edilen Antalyamızda misafir edilen K. Makedonya vatandaşları soydaşlarımız, dindaşlarımızla kurulan, geliştirilen bir gönüllülük çalışmasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

– Gültekin: Bu proje, nöbet tutanlar ile beklenenlerin şebi aruzudur

2022 yılında Köprü Derneği üyesi 74 soydaşımızı misafir ettiğimiz ilk projemiz sonrasında 2023 yılında farklı dernek üyelerinden oluşan 400 dindaşımızı ve soydaşımızı ağırlamanın huzuru ve mutluluğu içinde olduklarını söyleyen Gültekin sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bu proje ve birliktelik: Gönül coğrafyamızdan Anavatanımızda misafir olan kız ve erkek kardeşlerimiz her bir birey, göklerin nazlı süsü bayrağımıza eşdeğerdir, her biri yarının liderleri umudumuzdur. Zaman ve mekan üstü bir müjdeyi çağlar boyu taşıyan taşıyacak olan elçilerin kadim coğrafya Anadolumuzda yeniden kökleri ile buluşmasıdır. Nöbet tutanlar ile beklenenlerin şebi aruzudur.”

– Emin: Gezi gençlerimizin birbiriyle kaynaşması ve sosyalleşmesinde önemli rol oynadı

Köprü Derneği Başkanı Hüsrev Emin de Köprü Gençlik Okulu atölyelerine katılan öğrencilere bir hediye mahiyetinde Antalya gezisini ikinci kez düzenlemenin memnuniyeti içinde olduklarını belirtti.

Bu sene 6 farklı atölyeye katılan 90’a yakın öğrenciyle Antalya gezisine katıldıklarını anımsatan Emin, ”Geleneksel olarak her yıl Köprü Gençlik Okulu talebelerini Türkiye kültürel gezisi kapsamında bu yıl ikinci defa Antalya’yı ziyaret olarak gerçekleştirdik. Bu vesileyle gençlerimizin gezi çerçevesinde birbiriyle daha iyi kaynaşması, sosyalleşmesi, eğlenceli etkinliklerle moral ve motivasyonu yüksek tutup Antalya merkezli Türk kültürü, sanatı ve doğal güzellikleriyle tanışması hedeflerine ulaştık. Bu vesileyle gençlerimiz milli ve manevi değerler kapsamında kimlik inşasına katkı sunulması asıl önemli unsurdu.” diye konuştu.

Emin, gezi boyunca bizlerle yakından ilgilenen Antalya Sivil Düşünce Derneği Başkanı Hidayet Gültekin ve ekibine ve söz konusu gezide ulaşım desteği sunan TİKA’ya teşekkür etti.

Ensar Derneği Yurtları Müdürü Bilal İbiş ise 20-28 Ağustos tarihleri arasında Ensar Erkek ve Kız Üniversite Öğrenci Yurdu öğrencilerine ve İshak Bey Eğitim Merkezimizde ilmi sohbetlere katılan lise ve üniversite öğrencilerine yönelik Türkiye gezisi düzenlediklerini söyledi.

– İbiş: Öğrencilerimizin büyük bir kısmı Antalya’yı ilk kez gezme, görme ve şehir hakkında bilgi alma fırsatı buldu

Geziye toplamda 43 kişi ile katılım sağladıklarını ve İstanbul, Bursa ve Antalya şehirlerini gezdiklerini kaydeden İbiş, ”Gezinin bizim açımızdan daha anlamlı olmasının nedenlerinden biri, geziye katılan öğrencilerimizin büyük bir kısmının Ana vatanımızın güzide şehirlerinden biri olan Antalya’yı ilk kez gezme, görme ve şehir hakkında bilgi edinme fırsatı bulmalarıydı.Endindiğimiz bu bilgiler ve ziyaretler esnasında öğrencilerimiz ilgilerini ve mutluluklarını gözlerinden anlayabiliyorduk.” İfadelerini kullandı.

Böylesine tarihi güzelliklere ve zenginliğe sahip bu şehri herkesin muhakkak gezmesi gerektiğini belirten İbiş, ”Şansımız oydu ki gezi süresince boyunca bizlere çok kıymetli ve güzel kalpli insanların hem rehberlik hemde mihmandarlık yapmış olmalalarıydı. Hatıramızda her zaman canlı kalacak bu kıymetli hatıraları bizlere yaşatan tüm kurum ve kadirşinas yöneticilere şükranlarımızı arz ediyoruz.”

Gezi kapsamında Antalya’nın doğal harikası Düden Şelalesi, Kepez Kent Ormanı – Seyir Terası, Kepez Dokumapark’ta Araba Müzesi, Bir Zamanlar Antalya Müzesi, Anadolu Oyuncak Müzesi, Antalya Bilim Merkezi, Şehitler Müzesi ve Orman Kütüphanesi ziyaret edilerek öğrenciler Antalya şehir kültürü, tarihi ve sanatı hakkında değerli bilgiler edindi.

Read Previous

Yunanistan, NATO’nun 30 Ağustos kutlamasını hazmedemedi

Read Next

Muhalefet AB entegrasyonu konusundaki tutumu değiştirmesi halinde liderlik toplantısı yapılabilir