Yunanistan, NATO’nun 30 Ağustos kutlamasını hazmedemedi

Yunanistan, NATO’nun 30 Ağustos Zafer Bayramı’na ilişkin kutlama mesajını hazmedemedi. Yunanistan’ın NATO heyeti, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e konuya ilişkin yazılı açıklama gönderdi.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), Türk milletinin 30 Ağustos 1922’de işgalci Yunan ordusuna karşı elde ettiği kesin zaferi unutmadı.

NATO, üyesi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı sosyal medya paylaşımıyla kutladı. Kutlama mesajında, “Zafer Bayramınız kutlu olsun! Türkiye’nin, Zafer Günü ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nü kutluyoruz. Bu çok özel günde, LANDCOM’da (NATO Müttefik Kara Komutanlığı) bizi ağırlayan Türkiye’ye misafirperverliğinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz” ifadeleri yer aldı. 

NATO’DAN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

YUNANİSTAN’IN 30 AĞUSTOS HAZIMSIZLIĞI!

Yunanistan, ulu Türk ordusunun, 30 Ağustos 1922’de Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile kazandığı büyük zaferi hazmedemedi. Yunanistan’ın NATO’daki diplomatik misyonu, NATO’nun 30 Ağustos Zafer Bayramı’na ilişkin mesajını kaldıramadı. Yunanistan, kutlama mesajından dolayı NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e yazılı protesto notası verdi. Nota metninde, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, NATO’nun kutlama mesajının kabul edilemez bir durum olduğunu öne sürdü.

NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı geçen sene de aynı paylaşımı Türkçe ve İngilizce yapmış ve Yunanistan’ın şikayeti üzerine paylaşımını silmişti. 

30 AĞUSTOS ZAFERİ: BÜYÜK TAARRUZ’DA NE OLDU? 

Yıl 1922… Bağımsızlığı için 14 gün sürecek bir mücadelede İşgalci Yunan ordusuna büyük bir ders verecek olan Türk ordusu, büyük bir zafer elde etti. Bugün Büyük Taarruz’un, bir diğer adıyla Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin zafer yıl dönümü.

Mustafa Kemal’in Başkomutanlığındaki Büyük Taarruz, Paşanın emriyle Türklerin Anadolu’ya adım attığı Malazgirt Zaferi’nin yıldönümü olan 26 Ağustos’ta başladı. 

Türk dünyasının geleneksel savaş taktiğinden emin olan Mustafa Kemal Paşa, geri çekilme hamlesiyle düşmanın nevrini döndürdü. Taarruz için 15 günlük süre veren Mustafa Kemal, karşı saldırıyı Dumlupınar’da başlattı. Yunan işgalcileri bir bir bozguna uğratarak ilerleyen Türk ordusu kararlı ilerleyişiyle Yunan ordusunu alt etti.

30 Ağustos’ta düşmanın geri çekildiğini gören Mustafa Kemal Paşa’nın dilinden tek bir söz döküldü: “Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!”

Toprakları için savaşan cesur Türk askeri 1 Eylül’de Uşak’ı 2 Eylül’de Eskişehir’i, 6 Eylül’de Balıkesir ve Bilecik’i, 7 Eylül’de Aydın’ı, 8 Eylül’de Manisa’yı ve 9 Eylül’de İzmir’i Yunan işgalinden kurtardı. 

Mustafa Kemal 15 gün mühlet verdiği Büyük Taarruzu, silah arkadaşlarıyla birlikte 14 günde zaferle sonlandırmiştı. Yorgo Hacıanestis’in komutanlığını yaptığı Yunan ordusu 18 Eylül’de Anadolu topraklarından tamamen çekildi.

Türk evladının unutmayacağı  tarihe gururla kaydedilen, işte bu tarihi zaferin bugün 101. Yıldönümü. Bizler Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarına minnettarız. Tam bağımsızlığımız kutlu olsun! 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun!

kirimhaberajansi

Read Previous

Türkiye ve Bosna Hersek arasında yeni askeri iş birliği anlaşması

Read Next

Makedonyalı 400 genç Antalya’yı ziyaret etti